Test sonucu pozitif çıkan üniversiteli, arkadaşlarıyla birlikte nezarette tutuldu

1 Mayıs'ta gözaltına alınan üniversitelilerden Şilan Delipalta'nın koronavirüs testi pozitif çıktığı halde, polisin bu durumu kendisine bildirmediği ve Delipalta'yı diğer üniversitelilerle birlikte gece boyu nezarethanede tuttuğu öğrenildi.

Test sonucu pozitif çıkan üniversiteli, arkadaşlarıyla birlikte nezarette tutuldu

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isterken gözaltına alınan üniversitelilerden Şilan Delipalta’nın sağlık kontrolünde polisin kasıtlı ihmali ortaya çıktı.

1 Mayıs’ta gözaltına alınan 21 üniversiteliden 13’ü aynı gün içinde serbest bırakılırken, savcı Şilan Delipalta’nın da aralarında bulunduğu 8 üniversitelinin ifadesinin ertesi gün mevcutlu alınması istedi.

Bunun üzerine rutin gözaltı işlemi uygulanan üniversiteliler, sağlık kontrolü için Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne götürüldü ve burada PCR testi yapıldı.

Hastanede saat 18.01’de sürüntü örneği saat 21.40’ta Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi laboratuvarına ulaştı. Test sonucunun pozitif olduğu saat 23.26’da öğrenilmiş olsa da Delipalta gece boyu nezarethanede yanında 3 kadınla birlikte tutuldu.

Test sonucu belli olmadan hemen önce içeride kamerasız alanda üniversiteli kadınlara şiddet uygulayan polis, bu keyfi cezalandırmayı da test sonucunu bildirmeyip gözaltındakileri aynı nezarethaneye alarak sürdürdü.

23.20: Kadınlara kamerasız alanda şiddet uygulanıyor.
23.25:Üst araması yapılıyor.
23.26: PCR testi sonucu geliyor.
23.30:Üniversiteli kadınlar test sonucu dikkate alınmadan birlikte nezarethaneye alınıyor.