TESK'ten normalleşme talebi

"Tüm sektörlerde endişeli bekleyişe bir son verilmelidir. Belirsiz bekleyiş esnafımızı tedirgin etmektedir."

TESK'ten normalleşme talebi

TESK başkanı, Pazartesi günü netleşmesi beklenen ‘normalleşme’ programına ilişkin, “Endişeli bekleyişe son verilmeli” mesajını paylaştı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarların iş yerlerini 17 Mayıs’ta yeni yasaklamalar olmadan açmayı beklediklerini ifade etti.

29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayan “tam kapanma” döneminin 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’te sona ereceği ilan edilmiş; ancak sonrası için bir program açıklanmamıştı.

Yazılı açıklamasında esnaf ve sanatkarın yeni bir kapanmaya tahammülü kalmadığına işaret eden Palandöken mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kayıtlı ekonomi içerisinde yer alan esnaf ve sanatkarlarımızın iş yerleri 17 Mayıs Pazartesi günü yeni yasaklama olmadan açılmayı beklemektedir. Bunun için zaman kaybedilmeden, pazartesi günü beklenmeden işletmelerin açılışları ile ilgili kafalardaki soru işaretleri giderilmeli ve çalışma şekil ve şartları belirlenmelidir. Tüm sektörlerde endişeli bekleyişe bir son verilmelidir. Belirsiz bekleyiş esnafımızı tedirgin etmektedir.”

Esnafın salgının başından beri yaşadığı sıkıntılara dikkati çeken Palandöken, işletmelerin son üç dini bayram ile özel günlerden hak ettiği geliri elde edemediğini bildirdi. Palandöken, “Esnafımızın daha fazla mağdur edilmesine müsaade edilmemeli. Aylardır kapalı olan ve iş yapamadığı için büyük mağduriyet yaşayan esnafımızın derin bir nefes alması sağlanmalıdır” ifadesini kullandı.