TESK Başkanı Palandöken'den 'market tedbirleri'ne destek: İnternet satışlarına da kısıtlama getirilmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Palandöken, "Market genelgesi ile fırsatçılığa son verildi" ifadesini kullandı.

TESK Başkanı Palandöken'den 'market tedbirleri'ne destek: İnternet satışlarına da kısıtlama getirilmeli

AKP’nin salgın önlemi adı altındaki ‘tam kapanma’ uygulaması kapsamında birçok ildeki valilikler tarafından marketlerde alkollü içki satışı yasağı devreye sokulmuştu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı açıklamasında, İçişleri Bakanlığının  ‘market tedbirleri’ ne ilişkin genelgesi kapsamında marketlerde temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin dışındaki ürünlerin satışına izin verilmeyeceğini anımsattı.

Tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili usul ve esasların yeniden belirlenmesinin esnaf ve sanatkar adına sevindirici bir karar olduğunu ileri süren Palandöken, “Market genelgesi ile fırsatçılığa son verildi. Haksız bir uygulama ortadan kalktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, marketlerde bazı ürün gruplarının satışının yasaklanmasının yalnızca fiziksel ortamda gerçekleştirilen alışveriş için geçerli olduğunu, buna karşın internetten satışların devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Marketlerin internet satışlarına da kısıtlama getirilmeli. Bu konuda bulunduğumuz taleplerin takipçisi olacağız. Taleplerimizin dikkate alınarak haksız rekabetin ortadan kalkmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a ve emeği geçen herkese esnafımız adına teşekkür ediyorum.”