Termik santrallerin emisyon ölçüm sonuçları 'ticari sır' sayıldı

Termik santrallerin bacalarında bulunan emisyon ölçüm sistemlerinden elde edilen sonuçları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'ticari sır' kapsamındadır denilerek açıklanmadı.

Termik santrallerin emisyon ölçüm sonuçları 'ticari sır' sayıldı

CHP’li Milletvekili Süleyman Bülbül özelleştirilen termik santraller hakkında vermiş olduğu soru önergesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtsız bırakıldı.

Verilen önerge “Termik santralleri bacalarında kurulu bulunan sürekli emisyon ölçüm sistemlerinden elde edilen ölçüm sonuçları Bilgi Edinme Kanunu’nun 23. Maddesi ‘Ticari Sır’ başlığında yer alan hususlar kapsamında değerlendirildiği için kamuoyu ile paylaşılamamaktadır” denilerek cevapsız bırakıldı.

Sözcü’deki habere göre Bakan Kurumun yanıtına tepki gösteren Bülbül, Yurttaşlarımızın yaşam alanları katlediliyor, salınan gazlar nedeniyle sağlıkları bozuluyor. İnsan yaşamını etkileyen, çevresel risk oluşturan faaliyetler nasıl ticari sır olabilir? Santrallerin ölçüm verileri ilgili kanunun hangi hususları kapsamında ticari sır olmuş Bakan bunu açıklamalı dedi.

SIRLAR TİCARİ DEĞİL BAKANIN KENDİ SIRLARI

soru önergesine düzgün bir yanıt alamadığını belirten Bülbül, “Gönderilen yanıt sadece kağıt israfıdır. Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal, Zonguldak Çatalağzı, Manisa Soma, Orhaneli, Muğla Yatağan, Afşin B ve Çayırhan Termik Santrallerinde hangi yatırımların yapıldığı yanıtsız. Hangi santralin iyileştirilmesi tamamlandı, yanıtsız. Bu cevaplar Bakanlıkta var ama sır gibi saklanıyor. Bunlar ticari değil Bakan sırrı” diyerek bazı santrallerde emisyon ölçüm sistemlerinin kurulu olmasına karşın çalışmadığını iddia etti.