Tepki çeken Taliban açıklaması sonrasında Cumhuriyet Kadınları Derneğinden toplu istifa

Gerici Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesi sonrasında "Bağımsız Afganistan'ı tanıyoruz ve selamlıyoruz" şeklinde açıklama yapan Cumhuriyet Kadınları Derneğinden toplu istifa gerçekleşti.

Tepki çeken Taliban açıklaması sonrasında Cumhuriyet Kadınları Derneğinden toplu istifa

Cumhuriyet Kadınları Derneği’nde, “Bağımsız Afganistan’ı tanıyoruz ve selamlıyoruz” başlıklı bildirinin ardından yaşanan kriz sürüyor. Ordu’da derneğin şube başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve üyelerinin büyük bölümü istifa etti.

Yerel haber sitesi Ordu Yorum’da yer alan habere göre, Cumhuriyet Kadınları Derneği Ordu Şubesi Başkanı Yasemin Aksu, “Cumhuriyet Kadınları“ adını kendilerine hedef alarak aday olduklarını ve seçilerek çalışmaya başladıklarını hatırlatarak, “Dernek Genel Başkanı Tülin Oygür’ün Taliban yönetimine destek açıklamasını okuyunca; bu derneğin benim ve benim gibi düşünün yönetim kurulu arkadaşlarımın fikirleriyle hiç bağdaşmadığını gördüm“ dedi.

Açıklamanın devamında:

“Ben Atatürk devrimleri ve ilkeleriyle büyümüş ve her zaman Atatürk’ün yolundan gitmeyi hedef seçen bir Cumhuriyet kadınıyım“ diyen Yasemin Aksu, şu açıklamayı yaptı;

“Yayınlanan bildiride; bazı kadın örgütlerinin ‘Taliban’ı tanımıyoruz, Taliban’ı tanıyanı da tanımıyoruz’ sloganına karşı; ‘Bağımsız Afganistan’ı tanımayanı da tanımıyoruz’ denmektedir.

Taliban eli kanlı bir terör örgütüdür. Bunu birçok dünya devleti kabul ettiği gibi Türkiye’de kabul etmektedir. Peki bu terör örgütü Afganistan’da Cumhuriyet mi kuracaktır? Tabi ki hayır. Şeriat kanunları ile insanları asıp kesen bu terör örgütü tüm ülkeyi ele geçirdiğini, kadınları ve çocukları baskı ve tahakküm altına alacak, istedikleri yaşam biçimine girmeyi rededenleri de vahşice öldürecektir.

Bu gerçekleri bütün Dünya görürken, CKD genel merkez yönetiminin görmemesi de çok ilginçtir.

Bağımsız Afganistan nerede kurulmuş da CKD Genel Başkanı tanıyabiliyor?

Ne mutlu bizleri ki Atatürk gibi bir liderimiz olmmuştur. Bir Türk kadını olarak O’nun yolundan asla sapmayacağız ve bize vermiş olduğu hakları sonuna kadar koruyacağız.

Bu yüzden Taliban’ı muhatap kabul edenleri tanımıyoruz ve tanımayacağız. Taliban’a kucak açan Cumhuriyet Kadınları Derneği’nden ben ve yönetimdeki arkadaşlarım istifa etmiş bulunuyoruz.“