Tarım üreticileri tonlarca sebzeyi 'para etmediği' için çöpe döktü

Antalya'da tarım üreticileri sebze meyve hallerinde alım durduğu ve elinde kalan ürünlerin para etmediği için tonlarca ürünü çöpe döktüler.

Tarım üreticileri tonlarca sebzeyi 'para etmediği' için çöpe döktü

Antalya’da tarım üreticileri ‘para etmediği’ söyleyerek tonlarca sebze ve meyveyi çöpe döktü.

Üreticiler, kilosu 8-10 lira edecek ürünlerini 2 liradan satmaya hazır şekilde komisyonculara gitselerde, alım yapılmaması nedeniyle protesto amaçlı yetiştirdikleri sebzeleri çöpe döktüler.

Artı Gerçek’teki habere göre, bir üretici, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, çöpe giden ürünleri Türkiye’den bir zincir marketin kilosunu 1 liraya almaya çalışarak fırsatçılık yaptığını yazdı. Marketin kilosunu 1 liradan almak istediği biberi 13 liraya sattığı yazıldı.

 

Tarım üreticisinin sosyal medyada yaptığı paylaşımdaki açıklaması ise şu şekilde:

 

“Bu gördüğünüz rezalet tam da bugün gerçekleşti. Antalya’nın birçok ilçesinde sebze halleri mahsul alımını durdurdu. Çiftçiler 8-10 liraya satacakları ürünleri 2 liraya zararına satma pahasına hallere götürdü ama sonuç bu! Kendi emeklerini kendi elleriyle çöpe döktüler!

“Sadece benim ailem bir haftadır satmak için sırada beklediğimiz, zararına topladığımız 1 ton mahsulü çöpe döktü, hala ağaçların başında bekleyen tonlarca mahsul var. Bu insanların emeklerini çöpe döktürenler, üreticiye en ufak bir destek vermeden kapıları, pazarları kapatanlardır.

“Bu mahsuller çöpe dökülürken kaç insan aç peki? Kime destek verdiniz? Nerde devlet müdahalesi? İç piyasadaki bu dengesizliğin, bu aç insanların karşısına çıkmaya utanmayacak mısınız eyy yönetemeyenler!

“Fırsatçı Migros sebze halindeki komisyonları arayıp zararına toplanan 2,5 lira satış fiyatı olan biberi 1 liraya verirseniz bilmem kaç ton alacağız pazarlığı yapıyordu. Migros’taki etiket fiyatı ise 13 lira, ON ÜÇ LİRA!

“Hiçbir destekte bulunmadığınız, mahsulünden gelir elde edecekleri dönemde emeğini çöpe döktürdüğünüz üreticiler her şeyin fiyatının kat kat arttığı bu dönemde borçlarını kapatıp üretime nasıl devam edecekler? Bankalar kapımıza dayandığında siz nerede olacaksınız ey yönetemeyenler.”