Tantan'dan 'sosyal patlama' uyarısı: Toplumsal düzeni yok edebilir

Eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, işsizlikteki artışa ve şehirlere yönelik göçe dikkat çekerek "Toplumsal huzur ve düzeni yok etme potansiyelindeki bu riski görmezden gelemeyiz" dedi.

Tantan'dan 'sosyal patlama' uyarısı: Toplumsal düzeni yok edebilir

Eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, çöken sektörlerle beraber artan işsizliğe dikkat çekerek “sosyal patlama” ve “düzenin yok olması” gibi “risk”ler için uyarı yaptı.

Yeniçağ gazetesine konuşan Tantan, “Türk sanayi ve ekonomisinin kalkınması için sanayi ve tarımsal sermayenin acilen teşvik edilip desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, bu yapılmadığı takdirde Türkiye’nin neticesi tahminler üzerinde büyük bir sosyal patlama ile karşı karşıya kalabileceğini” söyledi.

Saadettin Tantan şunları kaydetti:

“İzlenen yanlış politikalarla maalesef sanayi sermayesi çökertilip finansal sermaye öne alındığı için paradan para kazanma siyaseti yatırımlardan uzaklaşmaya yol açtı. Bunun sonucunda lüks tüketim artışı kaçınılmaz olurken tasarrufun olmaması da ekonomiyi dibe çekti. Bir süre ekonomiye can simidi olan inşaat sektörünün de çökmesiyle işsizlikte zirve yaşanmaya başladı. Bu durum sadece İstanbul’da yaklaşık 1 milyon gencin işsiz kalmasına neden oldu. Bu gençlerin köyüne dönememeleri de başlı başına bir sorundur.

Bunun yanı sıra göçlerle kentlere gelmiş 5-6 milyon insanın şehirlerde hayatlarını sürdürebilirlikleri de ortadan kalkmıştır. Bütün bunları yan yana getirdiğimizde büyük bir sosyal patlama riskiyle karşı karşıya kaldığımız ortadadır.” 

“İKTİDAR BOMBAYI ETKİSİZ HALE GETİRMELİ”

“Toplumsal huzur ve düzeni yok etme potansiyelindeki bu riski görmezden gelemeyiz. Şu anda toplum adeta bir saatli bomba üzerinde oturmaktadır.” diyen Tantan, Hükümet’e şu tavsiyelerde bulundu:

Bu saatli bombayı etkisiz hale getirmek iktidarın öncelikli görevi olmalıdır. İktidar süratle, kentlerdeki bu yoğunluğu köylere döndürecek projeleri devreye sokmalıdır. Eğitim, teknoloji, araç-gereç alt yapılarıyla modern köyler oluşturularak zaman kaybetmeden bu sosyal patlamanın önüne geçilmelidir”