Taliban'ın Dışişleri Bakanı Türkiye'den ne istediklerini açıkladı

Ankara'ya gelen Taliban heyetinin, görüşmeler sonrasında yapılan açıklamalarında Türkiye'den ne istedikleri belli oldu.

Taliban'ın Dışişleri Bakanı Türkiye'den ne istediklerini açıkladı

Ankara’yı ziyaret eden Taliban heyetinde bulunan Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, ”Türkiye, Afganistan’ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir” ifadelerini kullandı. Ayrıca Taliban’ın bloke konulan hesaplarının da açılmasını istedi.

Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Ankara ziyaretleri sonrası yaptığı açıklamada Türkiye’den beklentilerini dile getirdi.

Muttaki, ”Türkiye, sahip olduğu imkanlarla yatırım ve bazı projeleri hayata geçirme konularında ve Afganistan’ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir. Tüm alanlardan faydalanabilir” dedi.

Muttaki, ayrıca 2013 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda, Taliban’ın Türkiye’de dondurulan hesaplarını hatırlatarak ekonomik sorunların çözümü için bunun kaldırılmasını istedi. Ankara’da Kızılay yetkileriyle de bir araya gelen Muttaki yaklaşan kış öncesinde insani yardım ihtiyacını da konuştuklarını söyledi.

Göçmenlerin ekonomik sorunlar nedeniyle ülkeyi terk ettiklerini savunan Taliban’nın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, ” Güvenlik sorunu yok, siyasi nedenlerle kimseye zorluk çıkarılmıyor ve zarar verilmiyor” diye konuştu.

Taliban yönetiminin tanınmamasının IŞİD’i güçlendirdiğini de söyleyen Emirhan Muttaki şöyle konuştu:

”Afganistan’daki yeni devletin resmen tanınmaması IŞİD’e yarıyor. Dünya ülkeleri bir taraftan Afgan halkını kontrol edin, göç etmesinler diyor. Bir yandan da hükümeti resmen tanımayarak IŞİD’e moral veriyorlar. Bu durum ne Afganistan ne de dünyanın menfaatine bir durumdur”

Muttaki, Türk yetkililerle bir sonraki görüşmeleri Kabil’de yapmayı istediklerini de söyledi.