Taliban 'şirinlik' peşinde: Kadınlar şeriat yasalarına uygun biçimde hükümette yer alabilir

Taliban, kadınların şeriat yasalarına uygun bir biçimde hükümette çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Taliban 'şirinlik' peşinde: Kadınlar şeriat yasalarına uygun biçimde hükümette yer alabilir

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’dan yeni hükümet yapısına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu sabah eski hükümetin çalışanları için önce genel af ilan edildi, ardından da kadınların yeni hükümette çalışmaya devam edileceği yönünde bir açıklama yapıldı.

Taliban’ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, “İslam Emirliği kadınların kurban olmasını istemiyor. [Kadınlar] şeriat yasalarına uygun şekilde hükümet yapısında yer almalı” diye konuştu. Samangani, yeni hükümetin yapısının henüz tam olarak netleşmediğini belirtirken, “Ancak deneyime dayalı olarak, tamamen İslami bir liderlik olmalı ve tüm taraflar katılmalı” dedi.

Gazete Duvar’ın haberine göre Taliban aynı zamanda, eski hükümet yetkilileri için de genel af ilan etti. Açıklamada, “Herkes için genel af ilan edildi. Rutin hayatınıza güvenle başlamalısınız” ifadeleri yer aldı.

‘DİPLOMATİK PERSONELE MÜDAHALE EDİLMEYECEK’

Son olarak, Taliban’ın militanlarına, hiçbir ülkenin diplomatik binalarına girmeme ve elçilik araçlarına müdahale etmeme emri verdiği açıklandı. Reuters’a konuşan bir Taliban yetkilisi, “Her seviyedeki Taliban üyelerine, hiçbir ülkenin Afganistan’daki varlığına saygısızlık edilmemesinin sağlanması için emir verildi” dedi.