Suriye ordusundan Türkiye destekli silahlı grupların olduğu yerlere topçu ateşi

riye ordusu ülkenin kuzey batısındaki Türkiye destekli silahlı grupların mevzilerini bombalarken, Türkiye de Amerika tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri mevzilerini topçu ateşiyle vurdu.

Suriye ordusundan Türkiye destekli silahlı grupların olduğu yerlere topçu ateşi

Katar’ın el-Arabi el-Cedid sitesinin yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre Suriye ordusu ülkenin kuzey batısındaki Türkiye destekli silahlı grupların mevzilerini bombalarken, Türkiye de Amerika tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri mevzilerini topçu ateşiyle vurdu.

TOPÇU ATEŞİ AÇILDI

Haberde Suriye ordusu ile silahlı gruplar arasında bu sabah Halep’in batısında hafif ve yarı ağır silahların kullanıldığı çatışmalar yaşandı. İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye ile Hama ilinin kuzeyindeki ez-Ziyare bölgesinde ise Suriye ordusu silahlı grupların mevzilerini topçu ateşiyle vurdu.

El Arabi el-Cedid, haberinde bu çatışmaların Türkiye tarafından desteklenen Suriye Milli Ordusu adını kullanan silahlı grupların Halep’in kuzeyindeki Afrin’deki kararhgahlarının bombalanmasından ve 15 militanın öldürülmesinden sonra meydana geldiğine dikkat çekti.

Suriye’de yayımlanan el-Vatan gazetesi, Rusya’ya ait “Koordinasyon Merkezi”nden naklen “terör örgütlerinin gerginliği azaltma bölgelerinde 14’ü İdlib’de, 3’ü Lazkiye’de, 4’ü Hama’da ve 2’si de Halep’te, olmak üzere toplam 23 saldırı yaptığını” bildirdi.

TÜRKİYE BOMBALADI

Katar’ın el-Arabi el-Cedid sitesi, Türk ordusunun Suriye’nin kuzeyindeki birçok noktada Amerika tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adlı grubu bombaladığını bildirdi.

Türkiye’nin bombardımanı sonrasında ne kadar kayıp olduğunun net olmadığını belirten el-Arabi el-Cedid kaynakları, topçu ateşiyle bombalanan bölgeler boyunca Türk savaş uçaklarının ve insansız hava araçlarının uçuş yaptığını belirtti.

Ayrıca Rusya’ya ait olduğu sanılan uçakların da Türkiye’nin kontrolündeki Haseke’ye bağlı Ras el-Ayn kentinde Dardara köyü civarına hava saldırısında bulunduğu ifade edildi.

SDG’YE SALDIRI

El Arabi el-Cedid kaynakları ayrıca dün akşam da Haseke Rakka yolunda kimliği belirsiz kişilerin Amerika tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri adlı grubun askeri devriyesine saldırıda bulunduğunu bildirdi.

Önceki gün işgalci Amerikan güçleri ve Suriye Demokratik Güçleri’nin Rakka ilinin farklı bölgelerine baskınlar yapıp çok sayıda kişiyi kaçırdığı bildirilmişti.

El Arabi el-Cedid kaynakları dün akşam Humus ilinin kuzeydoğusundaki el-Sukna bölgesinde de IŞİD’in Suriye ordusu mevzilerine saldırdığını ve 4 Suriye askerinin öldüğünü bildirdi.

MAYIN PATLAMASI SONUCU SURİYE ORDUSUNDAN KAYIPLAR

Suriye ordusunun Rusya’nın hava desteğiyle Rakka’nın güneybatısında aylardır “Badiye” diye isimlendirilen çöl bölgesinde IŞİD’e yönelik operasyonlar yaptığının belirtildiği haberde dün de Badiye bölgesinde yola yerleştirilen bir mayının patlaması sonucu çok sayıda Suriye askerinin öldüğü veya yaralandığı bildirildi.