Suriye Arap Ordusu, cihatçı teröristlerin yuvalandığı İdlib'e operasyon hazırlığında

Suriye Ordusu'nun, Türkiye'nin cihatçıların hamiliğini üstelendiği İdlib'e yönelik operasyon hazırlığında olduğu iddia edildi.

Suriye Arap Ordusu, cihatçı teröristlerin yuvalandığı İdlib'e operasyon hazırlığında

Türkiye’nin imzalanan uluslararası anlaşmalarla hamiliğini üstelendiği İdlib’te yuvalanan cihatçı terörist gruplara yönelik Suriye Arap Ordusu’nun operasyon düzenleyeceği iddia edildi. Sahada bulunan kaynaklara dayandırılan iddiada Suriye Arap Ordusu’nun bölgeye askeri sığınak yaptığı belirtildi.

Suriye’de yayımlanan El-Vatan gazetesinin haberine göre Suriye ordusu, yakında başlaması beklenen İdlib operasyonu için bölgeye çok sayıda askeri güç gönderdi.

Yakın Doğu Haber Ajansı’nın El Vatan gazetesine verilen açıklamaya dayandırdığı habere göre, gazeteye açıklamada bulunan bir saha kaynağı, Suriye ordusunun İdlib’in güney kesimlerine hem daha fazla sayıda asker hem de askeri teçhizat gönderdiğini söyledi.

SURİYE ARAP ORDUSU BÖLGEYE ASKERİ SIĞINAK YAPTI

Suriye ordusunun bölgeye askeri yığınak yapmasıyla eş zamanlı olarak İdlib’in Cebel Zaviye bölgesindeki silahlı gruplara ait mevzileri de topçu birlikleriyle ateş altına aldığı bildirildi.

Haberde “muhaliflere” ait medya kaynaklarının “gerginliği azaltma bölgesinde” Rusya’ya ait keşif uçaklarının yoğun şekilde uçuş yaptığını ve Türkiye destekli silahlı gruplarla Suriye ordusu arasında da karşılıklı olarak ateş açıldığını bildirdiği nakledildi.

“Muhalif gruplar”a ait bir internet sitesi de “özel bir kaynağa” dayandırdığı haberinde kimliği belirsiz kişilerin İdlib’in Eriha ilçesi ile Nahliya beldesi arasında geçiş yapan Türk ordusuna ait güçlere bomba yerleştirilmiş motosikletle saldırı yaptığını; ancak patlamanın can kaybına veya maddi hasara yol açmadığını bildirdi.

Haberde, saldırıyı Ebubekir Sıddık tugayları adlı grubun üstlendiği bildirildi. Örgüt, bir muhalif internet sitesinde yayımlanan açıklamasında saldırıyı Salı günü sabah saatlerinde gerçekleştirdiğini belirterek ölenlerin ve yaralananların olduğunu iddia etti.

Öte yandan haberde Halep’in doğusundaki el-Bab kentinde Türkiye destekli silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşandığını belirten muhalif medya kaynakları çatışmalar sebebiyle mağazaların kapandığını ve yaralananların olduğunu bildirdi.

SANA haber ajansına dayandırılan bir başka haberde ise Halep’in kuzeybatısındaki Kefer Safra köyünde Türkiye destekli olduğu belirtilen ‘Semerkant Tugayı” adlı örgüte mensup militanlar, bir eve baskın düzenleyerek aileyi çıkarıp evi askeri karargah haline getirdi.

Dün de Lübnan’da yayın yapan el-Ahbar gazetesi, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde hem Türkiye’nin, hem İdlib’deki silahlı grupların hem de Suriye ordusunun Cebel Zaviye civarına askeri yığınak yaptığını bildirmişti.

Suriye ordusunun Cebel Zaviye’yi silahlı gruplardan temizleyerek M-4 karayolunu açmak istediği bildirildi.

SOÇİ’DE KARAYOLLARI AÇILACAK KARARI ALINIMIŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Soçi kentinde 2018 yılında imzaladıkları Soçi mutabakatı, M-4 ve M-5 karayollarının 2018 yılı sonuna kadar açılmasını taahhüt ediyordu

M-5 Karayolu, Suriye Arap ordusu ve müttefiklerinin 2020 yılının şubat ayında gerçekleştirdiği operasyon sonucu açılmıştı.