Soylu'nun da adının geçtiği 1 milyar liralık SGK vurgununun üstü örtülmeye çalışılıyor

Süleyman Soylu'nun da isminin karıştığı 1 milyar liralık SGK vurgununun araştırılması için başlatılan soruşturmanın üstünün örtülmek istendiği iddia edildi.

Soylu'nun da adının geçtiği 1 milyar liralık SGK vurgununun üstü örtülmeye çalışılıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) 1 milyar liralık tıbbi cihaz yolsuzluğuna ilişkin soruşturmalar sürerken, soruşturmayı yürüten SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanı’nın görevden alınıp yerine kurum dışından ve müfettiş kökenli olmayan bir ismin getirilmek istendiği bildirildi.

Bu yolla soruşturmanın üzerinin örtülmeye çalışılacağı belirtilirken, atamanın yapılabilmesi için teftiş yönetmeliğini değiştirmeye yönelik taslak yönetmelik hazırlandığı ifade edildi.

Mevcut yönetmeliğe göre kurul başkanı olabilmek için en az 12 yıl müfettiş olarak teftişlerde bulunmuş olmak gerekiyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre hazırlanan taslakla ise özel sektör dahil 5 yıl sigortalı çalışmış herhangi biri teftişin başına atanabiliyor.

TEFTİŞ YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLİYOR

Sürpriz şekilde gündeme getirilen yönetmelik taslağına gerekçe olarak, 2018’de çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gösterildi. Taslağı hazırlayan ekip, mevcut SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Yönetmeliği’nin 2018’de 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Üst Kademe Kamu Yöneticileri İle Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne ‘aykırı olduğu’ görüşünü ortaya attı. Kararnameye uyum sağlanabilmesi için SGK teftiş yönetmeliğinin acilen değiştirilmesi gerektiği ileri sürüldü.

BÜROKRATLAR DEĞİŞİME KARŞI ÇIKTI

Teftiş başkanlığı koltuğuna müfettiş olmayan, denetimi hiç bilmeyen herhangi birinin atanmasının yolunu açan bu taslak SGK’da büyük tartışma yarattı. Taslağa karşı çıkan bir grup SGK yöneticisi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin bakanlıklardaki teftiş başkanlıklarını kapsadığını, SGK’nın ise ayrı bir kurum olarak bu kararnameye tabi olmadığını, dolayısıyla yönetmeliğin değiştirilemeyeceğini bildirdi.

“SORUŞTURMA BAŞLADIĞINDA BUNUN GÜNDEME GETİRİLMESİ İYİ NİYETLİ DEĞİL”

SGK yöneticileri, kararnamenin yayımlanmasından bu yana geçen 3 yıl boyunca değişikliğe ihtiyaç duyulmazken, tam da soruşturmanın başladığı bir dönemde ‘uyum’ gerekçesinin gündeme getirilmesinin iyi niyetli bir yaklaşım olamayacağı görüşünü de dile getirdiler. Kritik taslağın onaylanması için dışarıdan baskı yapıldığı da belirtiliyor.

12 YILLIK MÜFETTİŞLİK TECRÜBESİ LAZIM

Mevcut SGK teftiş yönetmeliğine göre, rehberlik ve teftiş başkanı olarak atanabilmek için, teftiş kurullarında müfettiş yardımcılığı dahil en az 12 yıl müfettişlik görevinde bulunmuş olmak gerekiyor. Müfettiş olmayan, müfettiş olsa bile 12 yıllık teftiş deneyimi bulunmayan, denetimlerde görev almayan hiç kimse teftiş başkanı koltuğuna oturamıyor. Yönetmeliğin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre değiştirilmesi halinde ise 4 yıllık üniversite mezunu olup kamuda ya da özel sektörde 5 yıl sigortalı çalışan herhangi biri müfettişlerin başına başkan olarak atanabilecek. Taslakla, bazı soruşturmaların üstünün örtülmesinin hedeflendiği düşünülüyor.

SOYLU’NUN DA ADI GEÇİYOR

Sağlık Bakanlığı’nın, bir medikal şirketin kamuyu 1 milyar lira zarara uğrattığı bilgisini SGK’nın bağlı olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirdiği, bunun üzerine SGK’da geniş çaplı bir soruşturma ve inceleme operasyonu başlatılmıştı.

Halen görevde olan bir bakanın yakın akrabasının, kamuyu zarara uğrattığı iddiasıyla inceleme başlatılan şirketin ortağı olduğu gündeme yansımıştı.

Sonrasında ise SGK’da başlatılan 1 milyar TL’lik usulsüzlükle ilgili soruşturmanın tarafının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu İnvamed isimli şirket olduğu ortaya çıktı. Şirkete yönelik soruşturmanın, çok sayıda ürün grubunun geri ödemesinde usulsüzlük yapıldığını kapsadığı belirtildi.

SGK kayıtlarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu daha önce de 15 TL’lik malzeme karşılığında 1000 TL aldığı ortaya çıkmıştı. Soylu hakkında bir ayda 100’ün üzerinde şikayet dilekçesi verildiği kamuoyuna yansımıştı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İçişleri Bakanı Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu hakkındaki iddiaları SGK kayıtlarıyla belgelendirerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi vererek TBMM gündemine de taşımıştı.