Soylu'dan tartışma yaratan sözlere dair açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “'Uyuşturucu satan satıcıyı polisimiz gördüğü andan itibaren ayaklarını kırsın' dedim, kıyameti kopardılar. Bunu söylediğimde uyuşturucudan ölen sayısı 941'di, şimdi 314. 941, 314'ten büyüktür” ifadelerini kullandı.

Soylu'dan tartışma yaratan sözlere dair açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Balıkesir’de düzenlenen ‘Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Buluşması’nda konuştu.

Soylu burada, ekim ayında metruk binaların yıkımıyla ilgili söylediği, “Ya arkadaş, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin” şeklindeki tartışma yaratan sözleriyle ilgili olarak da açıklama yaptı.

Sözlerine ‘takla attırıldığını’ savunan ancak bu kez de uyuşturucu satıcıları hakkında kanunlarla çelişen bir başka sözünü meşrulaştırmaya çalışan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Muhtarlar, biz metruk binaların kaldırılması için mücadele ediyoruz, ama veraset davası var dediler ben de dedim ki elbette o dava devam eder. 2019’da çıkan bir kanun var. Eğer böyle bir metruk bina görürseniz bu bina asayişe, huzura, kamu düzenine yönelik anlayış eksikliği görüyorsanız şu adımları atarsınız. Ama sen burayı yıkamazsın asayişten dolayı diye mahkeme kararı getirirlerse yapacağımız bir şey yok, ama miras davası yürürken o ayrı bir şeydir. Ama lafa takla attırdılar, biz hepimiz hukukun adamlarıyız, ne yapıyorsak hukukun üstünlüğü ile yapıyoruz. Hukukun bize el verdiği imkanlarla yapıyoruz. ‘Hukukla beraber olmayan içişleri bakanı mı olur’, dediler. ‘’Uyuşturucu satan satıcıyı polisimiz gördüğü andan itibaren ayaklarını kırsın’ dedim, kıyameti kopardılar. Bunu söylediğimde uyuşturucudan ölen sayısı 941’di. şimdi 314. Bana ne kadar kötü söz söylerse söylesinler, ne kadar kınarlarsa kınasınlar 914 sayısı 314 sayısından büyüktür. Bir kişi uyuşturucudan hayatını kaybetmesin, ben onların bütün kötü sözlerine talibim. O kadar basit.”

ADALET BAKANI GÜL ELEŞTİRMİŞTİ

Süleyman Soylu’nun metruk binalarla ilgili sözleri, Abdulhamit Gül ile aralarındaki gerilimin de bir parçası olmuştu. Gül, Soylu’nun sözlerini eleştirerek, “Değerli arkadaşlar bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur. Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti” ifadelerini kullanmıştı.