Soylu'dan fiili alkol yasağına ilişkin açıklama: Tam kapanma boyunca devam edecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tam kapanma süresince fiili alkol yasağının süreceğini açıkladı.

Soylu'dan fiili alkol yasağına ilişkin açıklama: Tam kapanma boyunca devam edecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, fiili alkol satış yasağının kalktığına yönelik söylemlerin doğru olup olmadığı sorusuna “Doğru değil, tam kapanma boyunca devam edecek” cevabını verdi.

Gazeteci Candaş Tolga Işık, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü belirterek Soylu’nun fiili alkol yasağı ve çalışma iznine ilişkin açıklamalarını aktardı.

Gazeteci Candaş Tolga Işık’ın paylaşımı şöyle:

“Az önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile konuştum, ’17 günlük tam kapanma boyunca bakanlığımız tüm birimlerimizle 24 saat nöbet sistemine geçtik. Şu ana kadar e-devlete başvuru 250 bini aştı. İlk gün 6 milyon kişi ziyaret etti. Vatandaşımıza ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta şu: Herkes istisna istiyor ancak genelgede muafiyet verilen sektörler belli.

Bu noktada pazara kadar görev kağıdı pazardan sonra hem görev kağıdı hem de e-başvuru üzerinden gelen talepler çok sıkı denetlenecek. E-başvuru üzerinden gelen taleplerin belli istisnai sektörler dışında SGK kaydı olup olmadığına dikkat ediyoruz. SGK’sı olmayan bazı kapsam içindeki sektör çalışanları için de bir suistimal olmaması için görev kağıtları çok sıkı denetlenecek isterim. Çalıştırmadığı kişiyi çalıştırıyor gibi gösteren kurum da bunun sorumluluğunu taşır. Ayrıca tüm illerin giriş-çıkış ve belli noktalarında (köprü, ana cadde gibi) düzenli denetimler yapılıyor bundan sonra da devam edecek. Bundan kaynaklı trafik yoğunlukları yaşanacak bu görüntüleri özellikle sosyal medyada paylaşıp kurallara uyulmuyor, herkes dışarda şeklinde bir algı oluşturanlara itibar etmeyin. Şu ana kadar yasaklara uyum gayet iyi gidiyor. Amacımız evinde kurallara uyarak 17 günü geçiren vatandaşın hakkını yedirtmemek. Tam kapanma bittiğinde milletçe vaka sayılarındaki düşüşle sabır ettik ama buna değdi diyebilmektir’ dedi.

İçişleri Bakanı Soylu’ya alkol satış yasağının kalktığı yönündeki iddiaları da sordum, ‘Doğru değil, tam kapanma boyunca devam edecek. Kısıtlamalar başladığında (14 nisan) 63 bin olan vaka sayısını bugün 31 binlere getirdik. Demek ki aldığımız kararlar doğru…’ dedi.”