Soylu'dan Ekrem İmamoğlu'na soruşturma izni çıkmadı

Soylu, türbe ziyareti sırasında ellerini arkadan bağladığı için hakkında inceleme başlatılan İmamoğlu hakkında soruşturma izni vermeyeceğini söylemişti.

Soylu'dan Ekrem İmamoğlu'na soruşturma izni çıkmadı

İçişleri Bakanlığı, ‘türbe ziyareti sırasında elleri arkadan bağladığı’ iddiasıyla hakkında inceleme başlatılan Ekrem İmamoğlu’na soruşturma izni vermedi.

Bakanlık, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde ellerini arkadan bağlayarak gezdiği için başlatılan ön inceleme hakkında açıklama yaptı.

İmamoğlu’nun ön inceleme kapsamında istenen yazılı ifadesini 5 Mayıs’ta vermesinin ardından çalışmalarını tamamlayan müfettiş, 7 Mayıs’ta düzenlediği raporu Bakanlığa sundu. Raporda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine başlatılan ön inceleme sonucunda her iki konuda da iddiaların sübuta ermediği belirtildi. Söz konusu rapor üzerine İçişleri Bakanlığınca, Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma izni verilmedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, türbe ziyareti sırasında ellerini arkadan bağladığı için hakkında inceleme başlatılan İmamoğlu hakkında soruşturma izni vermeyeceğini söylemişti.

Bundan sonraki süreçte İmamoğlu’yla ilgili soruşturma izni verilmemesi kararı ilgililere tebliğ edilecek. Herhangi bir itirazın olmaması veya olası bir itirazın Danıştay tarafından reddedilmesi halinde karar kesinleşecek. İtiraz olması halinde kabulü ve Bakanlık kararının kaldırılması durumunda ise savcılıkça soruşturma aşamasına geçilebilecek.