SOL Parti’den 'ittifak' haberlerine yanıt: Küçük hesaplar peşinde koşulmasını doğru bulmuyoruz

SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, bugün çıkan “HDP, TİP ve SOL Parti ittifakı” haberlerinin ardından BirGün’e yaptığı açıklamada iddiaya tepki gösterdi.

SOL Parti’den 'ittifak' haberlerine yanıt: Küçük hesaplar peşinde koşulmasını doğru bulmuyoruz

“Üçüncü ittifak solda” haberlerinin ardından açıklamada bulunan SOL Parti Başkanlar Kurulu Önder İşleyen, söz konusu haberin kendilerine sorulmadan yapıldığını vurgulayarak iddiaları yalanladı.

BirGün’e açıklamalarda bulunan İşleyen, konu hakkında bilgilerinin bulunmadığını, “Biz de SOL Parti’nin bir üçüncü ittifak çalışması içinde olduğunu Cumhuriyet gazetesindeki bir haberden öğrendik” ifadeleriyle anlattı.

“Gazeteciliğin en temel ilkesi haberin muhataplarına sorularak teyit edilmesidir” diyen İşleyen, sözlerinin devamında, “Partimizin, bize hiçbir şekilde sorulmadan bir takım vekillik hesaplarına dayalı ittifak tartışmasının içine sokulmasını yakışıksız buluyoruz” diyerek iddialara tepki gösterdi.

“Ülkenin çok ağır sorunlarla karşı karşıya olduğu böyle bir dönemde muhalefet güçlerinin ortak mücadelesine ihtiyaç olduğunun açık” olduğunu belirten İşleyen, “Ülkemizi bu krizden çıkarma, tek adam rejimine son verme sorumluluğu hepimizin olmalı. Bunun yerine küçük hesaplar peşinde koşulmasını doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

İşleyen, Emek Partisi (EMEP), SOL Parti, Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) arasında yürütülen görüşmelere dair şu açıklamayı yaptı:

“Biz, tüm muhalefet güçleriyle dayanışma içinde olmakla birlikte sosyalist güçler arasındaki özel bir ilişkiye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda EMEP’le TKP ile ve TKH ile yürüttüğümüz görüşmeler devam ediyor. Ülkenin içine sürüklendiği bu karanlıktan çıkış için topluma dayatılan bir sağ seçeneğin reddedilmesi son derece önemlidir. Sosyalist solu gerici restorasyon projesine eklemek üzere, araya milletvekili olma önerileri de eklenerek yürütülen sol dizayn etme çabaları karşısında sosyalist solun güçlenmesi ülkenin geleceği açısından son derece önemlidir.

Bu ülkenin sosyalist-devrimci geleneği ve birikimi hem mevcut iktidara son verecek hem de yeni kurulacak düzenin sağ-muhafazakâr bir restorasyon süreci olmasına karşı mücadele yürütecek, bu ikili görevi başaracak güçtedir.”