Sokağa çıkma cezalarına emsal olacak iptal kararı

Hakimlik iptal kararında, yasada sokağa çıkma kısıtlaması şeklinde açıkça düzenlenen bir zorunluluk olmadığını belirtti.

Sokağa çıkma cezalarına emsal olacak iptal kararı

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle bir yurttaşa kesilen 3 bin 150 TL’lik idari para cezasını iptal etti. Hakimlik iptal kararında, yasada sokağa çıkma kısıtlaması şeklinde açıkça düzenlenen bir zorunluluk olmadığını belirtti.

Adana’nın Çukurova ilçesinde bir vatandaşa sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle kaymakamlık tarafından 3 bin 150 TL idari para cezası kesildi. Ceza, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine dayanak yapıldı.

Adanalı yurttaş, idari para cezasının iptali talebiyle dava açtı.

ankaragazetecisi.com’da yer alan habere göre, Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, “idari yaptırım kararının hukuka aykırı olması nedeniyle” iptaline ve cezanın kaldırılmasına karar verdi.

Kararın gerekçesinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda sokağa çıkma yasağı şeklinde açıkça düzenlenen bir zorunluluk bulunmadığı, bu tedbire aykırı hareket edilmesinin de kanunda sayılan bir yasak veya zorunluluk olmadığı, bu nedenle yasanın 282. maddesinin uygulanmasının hukuken mümkün görülmediği anlatıldı.