Sezgin Baran Korkmaz sessizliğini bozdu: Yakında herkes her şeyi öğrenecek

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, bugünkü yazısında Sezgin Baran Korkmaz ile yapmış olduğu görüşmesini aktardı.

Sezgin Baran Korkmaz sessizliğini bozdu: Yakında herkes her şeyi öğrenecek

Sezgin Baran Korkmaz, Veyis Ateş’in kendisinden 10 milyon avro istediği ‘lobi’deki isimlerin kimler olduğuna dair soruya, “Avukatlarım savcılığa suç duyurusunda bulundukları zaman, Türkiye’de herkes öğrenecek” yanıtını verdi.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Sezgin Baran Korkmaz’la yaptığı görüşmeyi yazdı. “Herkesin merak ettiği soru için Sezgin Baran Korkmaz’ı aradım. Açmadı. Sorumu mesaj olarak attım” diyen Pehlivan, Korkmaz’a “Veyis Ateş sizden almak istediği parayı kime vereceğini vaat etti? Kim o ‘arkadaşlar’ dediği ve sizin için görüştüğü kişiler?” diye sorduğunu aktardı.

Pehlivan, bundan sonra yaşananları ise şöyle aktardı:

Aradan bir süre geçtikten sonra telefonum çaldı. Arayan Sezgin Baran Korkmaz’dı.

Öfkeli bir şekilde konuşuyordu. Hakkındaki suçlamaların doğru olmadığını iddia ediyordu. “Her şeyi açıklayın o zaman, yazayım” dediğimde ise “hayır” diyordu. Halbuki, yanıt bekleyen çok soru vardı. Veyis Ateş’in kimlerle kendisi için lobi yaptığını ve 10 milyon Avro’yu kimlere vereceğini sordum tekrar. Israr edince şöyle dedi SBK:

“Bu soruya cevap vermek istemiyorum. Bu konunun muhatabı Veyis Ateş’tir. Avukatlarım savcılığa suç duyurusunda bulundukları zaman, Türkiye’de herkes öğrenecek.”

Pehlivan, Korkmaz’la yaptığı görüşmeyi aktarmasının ardından, “Sıra dışı günlerden geçiyoruz. Uykusu kaçan siyasetçiler, bürokratlar ve elbette medya mensupları var. Yıllardır kokladığımız lağım çukurunu görmeye başladık” dedi.

“12 GAZETECİ İDDİASI YALAN; SADECE VEYİS ATEŞ İLE İLGİLİ BİR KAYIT VAR”

Öte yandan gazeteci Uğur Dündar, Sezgin Baran Korkmaz’ı arayıp ‘maaşa bağlanan 12 gazetecinin kaydı bulunduğu’ iddiasını sorduğunu; Korkmaz’ın kendisine, “12 kişi iddiası yalan; bende hiçbir gazetecinin kaydı yok. Sadece Veyis Ateş ile ilgili bir kayıt var” dediğini aktardı.

Gazeteci Murat Ağırel, suç örgütü lideri Sedat Peker’in hakkında iddialarda bulunduğu Sezgin Baran Korkmaz’ın ses kaydında 12 gazetecinin isimlerini vererek, maaşa bağladığını öne sürmüştü.

Uğur Dündar, Tele1’de Türkiye’nin Geleceği programında açıklamalarda bulundu.

Dündar, “Dünden beri Sezgin Baran Korkmaz’da 12 gazetecinin kaydı olduğuna dair çeşitli iddialar dile getiriliyor. Ben de Sezgin Baran Korkmaz’ı aradım. “Bunlar her kimlerse, avukatınız sizin adınıza savcılığa suç duyurusunda bulunabilir. Ayrıca siz de bir açıklamayla kimler yasa dışı, etik dışı, gazetecilik ve ahlakı dışı sizinle ilişkiye girdilerse bunları açıklamak ve ihbar etmek zorundasınız” dedim. Biraz önce bana bir mesaj gönderdi. ‘Bende hiçbir gazetecinin kaydı yok. Sadece Veyis Ateş ile ilgili bir kayıt var’ dedi. ‘Veyis Ateş bir kumpasçı ve şantajcıdır’ diyerek mesajını noktaladı” diye konuştu.

Korkmaz, aynı iddiayı Sözcü’den İsmail Saymaz’la da konuşarak yalanladı. Saymaz, bugünkü yazısında Korkmaz ile görüşmesini şöyle anlattı:

Veyis Ateş olayı sonrası 12 gazetecinin Korkmaz tarafından maaşa bağlandığı iddia edildi.

Dün Korkmaz, beni aradı.

“Tamamı yalan” dedi ve ekledi:

“Para verdiğim tek bir gazeteci yoktur. Bu çok ayıp ve yalan. Ben gazeteciye para vererek onları ve kendimi kirletmem” dedi.