Sermayeye 'yangın' müjdesi: Konutlar için 1 ay içinde ihaleye çıkacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yanan evlerin yerine TOKİ eliyle konut yapacaklarını ve bunun için 1 içinde "ihale"ye çıkacaklarını açıkladı.

Sermayeye 'yangın' müjdesi: Konutlar için 1 ay içinde ihaleye çıkacağız

Antalya’nın Manavgat ilçesinde devam eden orman yangını ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’yla birlikte açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, açıklamasında, yangınlarda yanan evlerin yerine yapılacak konutlar için patronlara “ihale” müjdesi verdi.

“Konutlarımızı kendi yerlerine yapacağız. Yöresel mimariye uygun olacak. Bu konutlar hiçbir şekilde doğal sit alanlarına yapılmayacak. Nerede yaşıyorsa oraya yapacağız.” diyen Kurum, “Konutlarımızı TOKİ eli ile yapacağız. İlk önce ahırlarımızı ihalelerini kısa bir sürede yapmak istiyoruz. Ahırlarımızı 2-3 ay içerisinde tamamlayacağız. Konutlarımızı 1 ay içerisinde ihalesini yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Kurum’un açıklamasında ilgili bölüm şöyle:

“47,5 milyon lira ödenek gönderildi. 912 aileye 12 milyon 200 bin lira yardım yapıldı. Zarar gören hayvanlarımızın birebir değerleri karşılanacak. 300 kişilik ekip 33 mahallede hasar tespit çalışması yapıldı. 6 bin bağımsız birimde tespit yapıldı. Bin 960 bağımsız birimde hasar tespit ettik. İçme suyu ve elektrik ihtiyaçları için çalışmalar yapılıyor. 3 mahalle haricinde tüm mahallelere elektrik verildi. İçme suyu için ortak bir çalışma yapılıyor. 28 mahallenin içme suyunda meydana gelen hasarları tamamlandı. Tüm mahallelerimizi ziyaret ediyoruz. Konutlarımızı kendi yerlerine yapacağız. Yöresel mimariye uygun olacak. Bu konutlar hiçbir şekilde doğal sit alanlarına yapılmayacak. Nerede yaşıyorsa oraya yapacağız. Konutlarımızı TOKİ eli ile yapacağız. İlk önce ahırlarımızı ihalelerini kısa bir sürede yapmak istiyoruz. Ahırlarımızı 2-3 ay içerisinde tamamlayacağız. Konutlarımızı 1 ay içerisinde ihalesini yapacağız. Bin 37 konutumuzu önümüzdeki yaza yetiştireceğiz. Biz her mahalleye gidiyoruz. Vatandaşlarımız ile görüşüyoruz. Biz bir seferberlik ruhu ile çalışmalarımızı yürütüyoruz”