Şener: Dünyanın en büyük yolsuzlukları bu ülkede yapılıyor

Şener: Seçimle iktidara geliyorlar ama ülkeyi mafya yöntemleri ile idare ediyorlar. Mafya mantığına hizmet edecek yasalar çıkarıyorlar. Muhalefeti yasaları zorlayarak susturmaya kalkıyorlar dedi.

Şener: Dünyanın en büyük yolsuzlukları bu ülkede yapılıyor

Refahyol hükümetinde maliye bakanlığı yapan, AKP’nin kurucularından ve eski Başbakan Yardımcısı, şu an CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, AKP’lilere “Viva Zapata” filmini anlatan, “Hırsızlar ordusuna döndünüz”, “Davayı satanlar, davayı satanların arkasından gidenlerdir” sözleriyle seslenen Şener, “En büyük yolsuzluk bu ülkede. Her yerde yağma var. Bu kadro ülkeyi yeni nesil mafya devletine çevirecek. Kendi süfli (aşağılık) çıkarları için dini lekelemekten çekinmiyorlar” ifadelerini kullandı.

Şener, “Biz, gece gündüz uğraşırken bir baktık ki diğer arkadaşların gözleri ‘Nereden ne çarparız’ diye dolaşırmış. Bir başımızı kaldırdık, her taraf talan ediliyor. Bazıları ‘Ben varken iyiydi, benden sonra karıştı’ derler. Öyle bir şey yok. Başlar başlamaz zenginleşme iştahı da başladı” dedi.

AKP iktidarında yapılan yolsuzluk, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan tüm yolsuzlukları toplasanız, fazladır diyen Şener, “Muhtemeldir ki dünyanın en büyük yolsuzlukları bu ülkede yapılıyor. Her taraftan çalınıyor, her yer yağma ediliyor. Kamu gücü bireysel zenginleşme için seferber edilmiş” sözlerini kullandı.

‘NEREDEN NE ÇARPARIZ’

Açıklamalarıyla dikkat çeken CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Cumhuriyet’ten İklim Öngel’e konuştu.

Sizi ve Erdoğan’ı yan yana getiren dava neydi sorusuna Şener, “Devlet, bürokratik değil demokratik bir devlet olacak. Çağdaş, demokratik değerlerle siyaset yapılacak. Hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, insan hakları, “Yurtta sulh cihanda sulh” olacak. 3Y ile yani “yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla” mücadele edilecek. Bunlar bu partinin bir araya getirdiği insanların ortak hedefiydi. Bir baktık ki biz gece gündüz uğraşırken diğer arkadaşların gözleri “Nereden ne çarparız” diye dolaşırmış. Bir başımızı kaldırdık, her taraf talan ediliyor. Bazıları “Ben varken iyiydi, benden sonra karıştı” derler. Öyle bir şey yok. Başlar başlamaz zenginleşme iştahı da başladı” şeklinde ifade etti.

AKP’den neden ayrılmadığını şu sözlerle ifade eden Şener, “Erdoğan başbakan olduktan sonra ilk haftalarda yolumuz özelleştirmelerle ayrıldı. Hatta iki ay birbirimizle konuşmadık. Bırakmadım çünkü ben milletvekilinin listeye girdiği parti ve seçmen arasında sözleşme olduğuna inanırım. Ben, önümüzdeki seçimlerde aday olmamaya karar verdim” dedi.

AKP DÖNEMİNDE YAPILAN YOLSUZLUK CUMHURİYET TARİHİNDE YAPILMADI

Erdoğan’ın kuruluştaki davayla hiçbir ilgisi yok diyen Şener, “Başladığı günden beri fire verdi. AKP iktidarında yapılan yolsuzluk, cumhuriyet tarihi boyunca yapılan tüm yolsuzlukları toplasanız fazladır. Muhtemeldir ki dünyanın en büyük yolsuzlukları bu ülkede yapılıyor. Her taraftan çalınıyor, her yer yağma ediliyor. Kamu gücü bireysel zenginleşme için seferber edilmiş” ifadeleri kullandı.

İktidarın değişmesiyle ekonominin düzeleceğini ifade eden Şener, “CHP iktidara geldiği gün piyasalarda normalleşme başlar. Hükümeti devralmadan bunu herkes hissedecek. Hukuk düzeninin tahrip edilmiş olması ekonomiyi doğrudan etkiliyor. Hukuk devleti yok, mülkiyet hakkı garanti altında değil. Hükümet istediğinin tepesine çöküyor. İçerideki sermaye kaçıyor” dedi.

‘PARAYI TÜRKİYE’DE LEGALLEŞTİRİP DIŞARI KAÇIRIYORLAR’

Şener, “Türkiye, birileri için vergi cenneti. Sürekli vergi barışı çıkarıyorlar. İster yastık altında ister yurtdışında olsun “Vergi barışından yararlanmak istiyorum” diye paranızı yatırdığınız an, o para resmi hale geliyor. Yolsuzluk, rüşvet, kokain ticaretinden, terörle irtibattan, insan kaçakçılığından elde edilen paralar, bu “barış” ile legal oluyor. Böyle para aklanıyor. Parayı Türkiye’de legalleştirip dışarı kaçırıyorlar” sözlerini kullandı.

‘TÜRKİYE ŞU AN YENİ NESİL MAFYA DEVLETİ RİSKİ TAŞIYOR’

Yeni nesil bir mafya devleti ortaya çıktı. Seçimle iktidara geliyorlar ama ülkeyi mafya yöntemleri ile idare ediyorlar ifadelerini kullanan Şener, “Mafya mantığına hizmet edecek yasalar çıkarıyorlar. Muhalefeti yasaları zorlayarak susturmaya kalkıyorlar. Bu, yeni nesil bir mafya devletidir. Tüm kamu kaynaklarını bireysel çıkarları için kullanıyorlar. Konusu suç olan paraları aklama, ihale kanunlarıyla oynama var. Türkiye şu an yeni nesil mafya devleti riski taşıyor” dedi.