Selahattin Demirtaş'tan 'İmralı' açıklaması

Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Van Milletvekili Sezai Temelli'nin "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır" çıkışının ardından dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Selahattin Demirtaş'tan 'İmralı' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Bay Kemal ve İttifakları’ belgeselinde “Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz” ifadesini kullandı.

HDP’li Sezai Temelli, Kılıçdaroğlu’na “Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır” yanıtını verdi. Sorunun çözümünde İmralı’yı adres göstermesi nedeniyle Temelli’ye tepki geldi.

Konuya ilişkin bir açıklama da tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’tan geldi.

“MUHATAB HDP’DİR, ADRES TBMM’DİR”

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Demirtaş, “Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir” dedi.

Demirtaş açıklamalarının devamında, “Tabii ki HDP, Kürt sorununun çözümünde tüm tarafların ve her kesimin, açık ve şeffaf katılımını, muhataplığını bilecek siyasi birikime ve deneyime sahiptir. Faydasız ve çoktan tükenmiş tartışmalar gündeme getirmek çözüme katkı sunmaz” ifadelerine yer verdi.