Sedat Peker'in iddianemesinden 'Kasap Döner' ve 'Volkan Demirel' çıktı

“Eser Sarıtaş, şirketten zimmetine geçirdiği paralarla müzayedelerden kıymetli sanat eserleri satın almış. Sanat eserlerini yakın arkadaşı Volkan Demirel’e teslim etmiştir. Ayrıca nakit paralarını, döviz ve diğer kıymetli evraklarını da başta Volkan Demirel olmak üzere üçüncü kişilere emanet etmiştir.”

Sedat Peker'in iddianemesinden 'Kasap Döner' ve 'Volkan Demirel' çıktı

Ülkücü mafya lideri Sedat Peker hakkındaki iddianame tamamlandı ve tutuklama kararı çıkarıldı.

İddianameyi hazırlayan İstanbul Anadolu Başsavcılığı ‘Reis Sedat Peker suç örgütü’ adını verdiği ve Peker’in ‘örgüt lideri’ olduğu belirtilen iddianamede 9 kişiye ‘örgüt yöneticisi’ suçlaması yöneltiliyor. İddianamedeki toplam sanık sayısı 92 olurken, dava kapsamında 26 kişi tutuklu bulunuyor. İddianamede 19’u “çek senet tahsilatı”, “tehdit” gibi suçlamalar var. İddianamedeki dikkat çeken noktalardan biri ise ’20’inci eylem’de Sedat Peker’in Kasap Döner markasına çöktüğü iddiası. Çökülen şirketin kurucularının verdiği ifadelerde ise, futbol camiasından ünlü bir ismin, Peker ile ilişkisine rağmen suçlama yöneltilen isimlerle ortaklığını sürdürdüğü iddiası dikkat çekiyor.

55 ŞUBESİ OLAN KASAP DÖNER’İN DEĞERİ 40 MİLYON DOLAR

Birgün’den Timur Soykan’ın haberine göre; Peker iddianamesinde çöküldüğü belirtilen markanın sahibi olan Global Restoran Şirketi, Emrah Sarıtaş, kuzeni Eser Sarıtaş ve Abdullah Süngü tarafından 2008 yılında kuruldu. Sarıtaşların baba mesleği et ticaretiydi. Sarıtaş Et Gıda Şirketi, 1946 yılında kurulan bir firma. Kasap Döner ile baba mesleğini büyüttüler. 55 şubeye ulaştılar. Şirketin değeri 40 milyon dolara ulaşmıştı.

‘ŞİRKETİN İÇİ BOŞALTILDI’

İddianameye göre, 2018 yılında Eser Sarıtaş ve Abdullah Süngü, Sedat Peker suç örgütüne para aktararak şirketin içini boşalttı. Ortaklardan Emrah Sarıtaş hesapları denetlemek istediğinde engellendi. Kısa süre sonra Peker’in adamı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia edilen Fikret Aydın, silahlı adamlarıyla şirkete geldi. İstanbul Ataşehir’deki şirket plazasında Emrah Sarıtaş’ın ofisine yerleşti. Sarıtaş binaya alınmıyor, binanın her katında silahlı adamlar duruyordu.

Peker’in adamlarına yönelik operasyondan sonra Kasap Döner’in ortaklarından Emrah Sarıtaş savcılığa giderek şikâyetçi oldu. 21 Mayıs 2021’de verdiği ifadesinde kuzeni Eser Sarıtaş’ın Sedat Peker’in adamlarıyla birlikte şirketin içini boşalttığını öne sürdü. Sedat Peker’in adamı olan Fikret Aydın’ın kendisini şirketi devretmesi için tehdit ettiğini iddia etti ve şöyle dedi: “Fikret Aydın, beni ‘Seni Sedat Peker’in önüne atarım’ diye tehdit ediyordu. Bağırdığında kapının önünde bekleyen adamlarına başıyla işaret veriyor ve onlar ellerini silahlarına götürüyordu. Şoförümü değiştirip yanıma silahlı bir adamını verdi. Öldürülmek korkusuyla benim, annemin ve kız kardeşimin paylarını devretmek zorunda kaldım. ”

‘PLAZAYI ESKİ KALECİ VOLKAN DEMİREL ALDI’

Emrah Sarıtaş, İstanbul Ataşehir’deki 5 katlı ve 25 milyon lira değerindeki plazayı da borçlara karşılık devrettiklerini anlattı. Ancak kısa süre sonra plazayı kuzeni Eser Sarıtaş’ın annesi ve Fenerbahçeli eski kaleci Volkan Demirel’in satın aldığını öğrendiklerini anlattı. Demirel’in şirketin içini Sedat Peker’in adamlarıyla birlikte boşaltan Eser Sarıtaş’ın arkadaşı ve ortağı olduğunu savunan Emrah Sarıtaş şöyle devam etti: “Eskiden bana ait olan binaya gittim. Artık Sev Gıda isimli bir şirket olmuştu. Kapıda Volkan Demirel’in adamı vardı. Eser Sarıtaş eskiden bana ait olan plazada oturuyordu. Kavga ettik. Demirel’in adamı beni dışarı çıkardı. Volkan Demirel bir yakınıma ‘Burası benim, binama gelmesin’ dedi.”

‘ŞİRKETİ SOYDUKLARINI SÖYLEMEME RAĞMEN VOLKAN DEMİREL ONUNLA ORTAKLIK KURDU’

Emrah Sarıtaş, iddianamedeki ifadesinde kuzeni Eser Sarıtaş’ın şirketi soyduğunu iletmelerine karşın Volkan Demirel’in onunla ortaklık kurduğunu savundu ve şöyle konuştu: “Eser Sarıtaş, şirketten zimmetine geçirdiği paralarla müzayedelerden kıymetli sanat eserleri satın almış. Sanat eserlerini yakın arkadaşı Volkan Demirel’e teslim etmiştir. Ayrıca nakit paralarını, döviz ve diğer kıymetli evraklarını da başta Volkan Demirel olmak üzere üçüncü kişilere emanet etmiştir.”

‘BU İŞİN İÇİNDE VOLKAN DA VAR, HER ŞEYİ ANLATTIK AMA ONLARLA BİRLİKTELİĞİNE DEVAM ETTİ’

Emrah Sarıtaş’ın kız kardeşi Eda Sarıtaş ise ifadesinde Volkan Demirel’in 10 yıllık arkadaşı olduğunu anlattı ve “Şirketimizi soyan kuzenim Eser Sarıtaş ile Volkan Demirel’i ben tanıştırdım” dedi. Şirketlerinin kağıt üzerinde kapatıldığını ancak aynı adreste Sev isimli bir şirketi Eser Sarıtaş ile Volkan Demirel’in ortak işlettiğini iddia eden Eda Sarıtaş “Eşim ile birlikte her hafta Volkan ve eşi Zeynep’in Beykoz Acarkent’teki evine misafirliğe giderdik. 2018’deki bir ziyaretimizde oğlum arka tarafta depo olarak kullanılan yere koştu. Ben de arkasından odaya girince burada 20-25 tane çok değerli olduğunu tahmin ettiğim tablo gördüm. Volkan’a bunların ne olduğunu sordum. ‘Bir arkadaşımın emaneti’ dedi. Bunların Eser Sarıtaş’ın şirketin içini boşaltarak aldığı sanat eserleri olduğunu düşünüyorum. Ben Volkan’a Eser’in bize yaptıklarını anlattım. Tehlikeli olduklarını, birlikte iş yapmamasını söyledim. Buna rağmen Volkan, Eser Sarıtaş ile ortak şirket kurdu. Bu işin içerisinde Volkan’ın da olduğunu düşünüyorum. Çünkü her şeyi anlattık ona rağmen birlikte olmaya devam etti” dedi.

‘ZARAR 25 MİLYON DOLAR’

Eda Sarıtaş da 2018’de şirkete gittiklerinde Fikret Aydın ve onunla birlikte gelen çok sayıda silahlı adamı bina içinde görüp şoke olduklarını ve çok korktuklarını anlattı. Ağabeyi Emrah Sarıtaş’ın öldürülmesi korkusuyla hisselerini devrettiklerini savunan Eda Sarıtaş “Toplam zararımız 25 milyon dolar, apartmanlarımızı satmak zorunda kaldık” iddiasında bulundu.

Emrah ve Eda Sarıtaş’ın annesi Vediye Sarıtaş ise İstanbul’daki üç apartmanlarını, şirketin plazasını kaybettiklerini anlatarak “Ben şimdi hacizli bir insan haline geldim” dedi.

PEKER GİZLİ ORTAK MIYDI?

Vediye Sarıtaş ifadesinde Sedat Peker’in 2015 yılından itibaren şirket binasına gidip geldiğini söylemişti. Abdullah Süngü üzerinden Peker’in şirketin gizli ortağı olup olmadığı bilinmiyor, iddianamede de belirtilmiyor.

Emrah Sarıtaş’ın ise şirketten uzaklaştırıldıktan sonra da çalışmaya devam eden sekreterinin verdiği ifadede şöyle dediği kaydedildi: “2018 yılı sonbaharydı. Peker birkaç kez şirkete geldi. Abdullah Süngü ve Fikret Aydın aralarında “Reis geliyor” deyip bina dışına kendisini karşılamaya iniyorlardı. Eser Sarıtaş ise tabiri caizse hazır kıta ofiste bekliyordu. Çay, kahve servisi için yanlarına gidip geldiğimde bizzat Peker’in ağzından ‘Artık işin başında ben varım, talimatlarımı ben Fikret’e söyledim. Fikret size gerekli açıklamaları yapacak’ dediğini duydum.”

‘BENİ ONLAR ÇAĞIRDI’

Şirkete silahlı adamlarıyla gelerek yönetimi ele geçirdiği iddia edilen ve tutuklu olan Fikret Aydın ise ifadesinde Peker ile ticari bir ilişkisinin olmadığını savundu. Örgüt yöneticisi suçlamalarını kabul etmedi. Kasap Döner’in sahibi şirketin iflas sürecinde olduğunu, çeklerini ödeyemediğini anlatan Fikret Aydın, şirketin sahiplerinden Abdullah Süngü’nün ısrarları sonucu şirket yönetimine geldiğini ifade etti. Şirketin 70 milyon TL borcu olduğunu öne süren Fikret Aydın şirket devirleri ve satışlarla bu borcun büyük kısmını temizlediğini savundu ve “Kasap Döner’in marka haklarını bunun için bana devrettiler” dedi. Peker’i bir kez şirkette gördüğünü anlatan Fikret Aydın, “Şirkette payı ya da ortaklığı yoktur. Abdullah Süngü’nün eşi ile Peker’in eşinin Kızıltoprak’taki Kasap Döner’i birlikte işlettiğini duymuştum ama resmiyette böyle midir, bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

PEKER’İN İDDİALARI SORUŞTURULMUYOR

İddianamede örgütün 1990’lardan itibaren faal şekilde faaliyetlerine devam ettiği anlatılıyor. Ama siyasi iktidar için mitingler yaptığı, Cumhurbaşkanı ile düğünde görüştüğü, oluk oluk akıtılan kanda duş alacağını söylediği günler soruşturma kapsamı dışında tutulmuş.

Üstelik Sedat Peker’in 2 Mayıs 2021’de başlayan ifşalarındaki itirafları, delilleriyle ortaya koyduğu skandallar da soruşturulmuyor. Bu yaman çelişki, iddianame üzerinde kara bir gölge olarak duruyor.