Sedat Peker'in 'Adalı cinayeti' açıklamaları Kıbrıs'ta gündeme oturdu: Yargısal süreç başlatılmalı

Sedat Peker'in dün Kıbrıs'lı 'Kutlu Adalı' cinayeti hakkında vermiş olduğu beyanlar Kıbrıs basınında büyük yankı uyandırırken, yargı sürecinin başlaması gerektirdiği belirtildi.

Sedat Peker'in 'Adalı cinayeti' açıklamaları Kıbrıs'ta gündeme oturdu: Yargısal süreç başlatılmalı

Sedat Peker’in ‘Kutlu Adalı’ cinayetine yönelik açıklamaları Kıbrıs’ta büyük yankı uyandırdı.

Ada basınında neredeyse bütün gazetelerde gündem olan açıklamaların ‘tarihi’ olduğu vurgulanırken, Kutlu Adalı cinayetine ilişkin yeniden yargısal süreçlerin başlaması gerektiği belirtildi.

ADALI ÖFKE

“Adalı öfke” manşetiyle çıkan Yeni Düzen gazetesi, haberin spotunda “Türkiye’de ‘Organize suç örgütü lideri’ olarak hüküm giyen Sedat Peker, son videosunda Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili azmettirici olarak dönemin TC Emniyet Müdürü ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı ayrıca dönemin özel harekat polisi Korkut Eken’i işaret etti” ifadelerine yer verdi.

Gazete Peker’in Halil Falyalı ile ilgili sözlerine de değinerek, “Peker ayrıca ‘uyuşturucu trafiği’ne yönelik kara para transferinde Kıbrıs’ı işaret etti, Halil Falyalı’nın ismini verdi” dedi.

Sedat Peker'in 'Adalı cinayeti' açıklamaları Kıbrıs'ta gündeme oturdu: Yargısal süreç başlatılmalı

Kıbrıs Star gazetesi manşetinde “Adalı depremi” ifadesini kullandı. “Firari suç örgütü lideri Sedat Peker’in sosyal medyada Kutlu Adalı cinayetine ilişkin ortaya attığı iddialar siyasetin gündemine oturdu. Muhalefet cinayeti bugün Meclis’in gündemine getirme kararı aldı” denilen haberde, CTP lideri Tufan Erhüman’ın “Kutlu Adalı cinayetine ilişkin bu iddialardan sonra Başsavcılık ve Polis Teşkilatı derhal yeniden harekete geçmelidir” sözü ile Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın “Cumhurbaşkanı’na açık çağrımdır! Bu ülkenin, insanının ve devletin itibarı için derhal harekete geçin” çağrısını aktardı.

KKTC’Yİ DE KARIŞTIRDI

“KKTC’yi de karıştırdı!” diyen Kıbrıs Manşet gazetesi ise Sedat Peker’in Kutlu Adalı cinayetine ilişkin söylediklerine manşet haberinde yer verdi. Gazete siyasi partilerin “Derhal harekete geçilmeli” çağrılarını da birinci sayfasına taşıdı.

BİZ VURMADIK ONLAR YAPTI

Havadis gazetesi manşetinde “Biz vurmadık onlar yaptı” sözü yer aldı. Üst başlığında “Türkiye’den kaçtıktan sonra yaptığı açıklamalarla gündem olan Sedat Peker, Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili itiraf niteliğinde bilgiler verdi” diyen gazete, manşetinde Sedat Peker, Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in fotoğraflarını kullandı.

Haberatör Gazetesinin manşetinde ise “Adalalı’yı Mehmet Ağar, Korkut Eken öldürttü” ifadeleri yer aldı.

Sedat Peker'in 'Adalı cinayeti' açıklamaları Kıbrıs'ta gündeme oturdu