Sayıştay: Ülke genelinde çıkan orman yangınlarında Orman Genel Müdürlüğü’nün ihmalleri söz konusu

Sayıştay, 2020 yılına kadar ülke genelinde çıkan orman yangınlarında Orman Genel Müdürlüğü’nün ihmallerinin söz konusu olduğunu açıkladı.

Sayıştay: Ülke genelinde çıkan orman yangınlarında Orman Genel Müdürlüğü’nün ihmalleri söz konusu

Orman Genel Müdürlüğü’nü denetleyen Sayıştay, 2020 yılına kadar ülke genelinde çıkan orman yangınlarında, yangın eylem planlarının her yerleşim yeri için hazırlanmadığını ve rehabilitasyon çalışmalarının eksik olduğunu açıkladı.

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “Gerek yangın sürecinde gerekse yangın sonrasında gerekli tedbirlerin alınmadığını ve ihmallerin olduğu Sayıştay raporuyla kanıtlandı, konunun takipçisi olacağız” dedi.

Sayıştay Başkanlığı 2020 yılının denetim raporunda, ormanları korumakla görevli olan Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğüne (OGM) yönelik açıklamaları gündeme oturdu.

Türkiye ormanlarının yangın riski altında olduğu ve geçen yıl yangın miktarlarında artış olduğunu belirten Sayıştay, OGM’nin yangın eylem planlarını her yerleşim yeri için hazırlamadığını, yanan alanları Coğrafi Bilgi Sisteminde takip etmediğini açıkladı.

MADEN İZİN SAHALARINDA ETKİN DENETİM YAPILMAMIŞ

OGM’nin ormanlık alanlardaki maden izin sahalarında etkin denetim yapmadığı, izinsiz yapılaşma ve izin amacı dışında kullanımların tespitlerine yönelik herhangi bir işlem yapmadığını belirten Sayıştay, maden sahalarının rehabilitasyon çalışmalarının tam ve zamanında yapılmadığını açıkladı.

OGM’nin 2020’de 3 milyar 772 milyon 331 bin 470 TL net gelir elde ettiği belirtilen raporda, OGM Döner Sermaye İşletmesinin de aynı dönemde bir milyar 26 milyon 465 bin 786 TL kar yaptığı anlatıldı.

ORTADA AÇIK AÇIK İHMAL VAR

Muğla’da yaşanan orman yangınlarındaki ihmalleri açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyleyen CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “Gerek yangın sürecinde gerekse yangın sonrasında gerekli tedbirlerin alınmadığını ve ihmallerin olduğunu birçok kez dile getirmiştik. Bu iddialarımızın doğruluğu Sayıştay raporuyla kanıtlandı” dedi.

Sayıştay Başkanlığı tarafından yayınlanan Orman Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nu değerlendiren Erbay, raporda orman yangınlarına karşı önlem alınmadığının tespit edildiğini söyledi.