Sarıyer'de SİT alanı ve Beşiktaş'ta askeri alan da ranta açıldı

Sarıyer’de doğal SİT alanı olan bir bölge ‘kontrolü kullanma’ alanına dönüştürülerek yapılaşmaya açıldı. Beşiktaş’ta askeri lojmanların da içinde bulunduğu yaklaşık 14 dönüm kamu alanı, yapılan plan tadilatı ile ticaret, turizm ve konut alanına çevrildi.

Sarıyer'de SİT alanı ve Beşiktaş'ta askeri alan da ranta açıldı

İstanbul Kemerburgaz’da rezerv yapı alanı ilan edilen binlerce metrekarelik alanda yapılaşma kararı alınması sonrası Sarıyer’deki SİT alanı ve Beşiktaş’taki askeri alan yapılaşmaya açıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan kararla İstanbul Büyükşehir Belediyesi bypass edilirken CHP’li Gürsel Tekin bu karara tepki gösterdi.

Sözcü’nün haberine göre, İstanbul’da AKP’nin derdinin rant olduğunu belirten ve bu kararda kamu yararının olmadığını dile getiren Tekin şöyle konuştu:

“İBB, şiddetli bir depremin beklendiği kentte eylem planları üzerine çalışmalar yapıyor ama iktidarın İstanbul politikası değişmiyor: Rant. Çevre Bakanlığı iki ilçede daha plan değişikliğine gitti. Sarıyer’de doğal SİT alanı olan bir bölge ‘kontrolü kullanma’ alanına dönüştürülerek yapılaşmaya açıldı. Beşiktaş’ta askeri lojmanların da içinde bulunduğu yaklaşık 14 dönüm kamu alanı, yapılan plan tadilatı ile ticaret, turizm ve konut alanına çevrildi. Yapılan işlemler kamunun yararına değildir.”