SANA: El Nusra, İdlib ve Hama kırsalına zehirli madde içeren roketler taşıdı

SANA, cihatçı El Nusra'nın yabancı uzmanlar aracılığıyla İdlib ve Hama kırsallarına kimyasal silah naklettiğini duyurdu

SANA: El Nusra, İdlib ve Hama kırsalına zehirli madde içeren roketler taşıdı

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, cihatçı El Nusra Cephesi’nin, yeni bir “kimyasal saldırı” provokasyonu için hazırlık yaptığını bildirdi.

Ajansın kaynaklarına dayandırdığı haberine göre yabancı uzmanlar, roketlerin taşınmasında El Nusra militanlarına destek sağladı.

Kaynaklar, militanların söz konusu roketleri provokasyon düzenlemek ve Suriye ordusunu kimyasal silah kullanmakla suçlamak için cephe hattına gönderdiğini ifade etti. Roketlerin başlıklarına klor ve sarin gazı doldurulduğunu söyleyen kaynaklara göre militanlar, kendi kontrolleri altındaki Cisr El Şuğur ile Badam yerleşimlerine saldırmayı planlıyor.

Kaynaklar, değişim sürecinin yaklaşık iki hafta sürdüğünü ve geçtiğimiz Perşembe akşamı bu 8 füzenin “Beyaz Miğferler” örgütüne ait iki ambulansla İdlib’in güney ve güneybatısındaki Cebel El Zaviye ve Cisr El Şuğur ve Hama Kırsalındaki Sehl El Ğab bölgelerine nakledildiğini belirtti.

Kaynaklar, bu füzelerin, “Suriye ordusunu uluslararası yasaklanmış silahları kullanmakla suçlamak amacıyla kullanılmasının muhtemel olduğunu” söyledi.