Rusya'da rüşvet belgeseli yayınlandı, halk sokağa döküldü

"Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi" isimli videonun izlenme sayısı 70 milyonu geçti.

Rusya'da rüşvet belgeseli yayınlandı, halk sokağa döküldü

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın yayınladığı “Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi” isimli belgesel sonrası Rus halkı sokaklara döküldü. Birçok kentte eylemler düzenlenirken 2 binden fazla kişi gözaltına alındı.

Navalnıy’ın Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ilgili yayınladığı rüşvet belgeseli sonrası on binlerce insan sokaklara inerek rüşvet skandalını protesto etti.

Rusya’nın başta Moskova ve St. Petersburg olmak çok sayıda şehrinde düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı.

Çoğu lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan göstericilere müdahale eden polis, birçok kişiyi gözaltına aldı. Ülkedeki insan hakları örgütleri, 2 binden fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gösteriler esnasında Navalnıy’ın eşi Yuliya Navalnaya da gözaltına alındı.

Bazı göstericiler, Navalnıy’ın tutuklu bulunduğu Matrosskaya Tişina Cezaevi yakınlarına giderek hükümet ve rüşvet iddiaları aleyhine slogan attı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, polisle protestocular arasında zaman zaman arbedenin çıktığı gösterilerde 42 emniyet görevlisinin yaralandığını duyurdu.

Bazı göstericilerin, polise kar topu ve yumurta attığı görülürken emniyet güçleri de büyük şehirlerde merkeze giden metro ve otobüs gibi ulaşım yollarını kapattı. Ayrıca gösterilerin gerçekleştirildiği bölgelerde internet erişimi sınırlandırıldı.

70 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

Hapse girdikten sonra YouTube kanalından Navalnıy’ın ekibi tarafından yayımlanan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresini hedef alan “Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi” isimli videonun izlenme sayısı 70 milyonu geçti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün yaptığı açıklamada, Navalnıy’a destek amaçlı yapılan protesto gösterilerinin “yasa dışı ve kabul edilemez” olduğunu savunmuştu.