RTÜK’ten Kemal Türkler’in katiline katil ‘deme’ cezası

RTÜK, Tele 1’de yayımlanan bir programda Kemal Türkler’in katili Ünal Osmanoğlu’na katil denildiği için ceza uyguladı.

RTÜK’ten Kemal Türkler’in katiline katil ‘deme’ cezası

Tele 1’de yayınlanan ‘18 Dakika’ programında Merdan Yanardağ’ın 7 yıl önce yaşamını yitiren Ünal Osmanağaoğlu ile ilgili “Kemal Türkler’in katilidir” ifadesini kullanmasına karşı para cezası uyguladı.

Emre Kongar’ın ise kullanmış olduğu ‘İslami terör’ ifadesini kullanmasını “İslam dinini dünyada birçok ölüme, şiddete, yıkıma sebep olan terörle ilişkilendirilmesi” gerekçesiyle para cezası uygulanmasına karar verdi.

HALK TV’YE 3 AYRI PARA CEZASI

Ayşenur Arslan ve ekonomist Emin Çapa’nın Halk TV’de koronavirüse yakalanan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi görmesine karşın Amerikan Hastanesi’nde tedavi gördüğü şeklinde bir yorum yapılmıştı.

Emin Çapa ise 2009 yılında ABD’de by-pass ameliyatı olan Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında eşi Ahsen Unakıtan’ın “Rabbime sordum ‘Cleveland’ dedi” sözlerine gönderme yaparak, “Rabbim Amerikan Hastanesi demiştir… Rabbimiz Şehir Hastaneleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri demez. İktidara yakın olanlara Rabbimiz hep böyle yerlere Cleveland, Amerikan Hastanesi gibi yerleri söylerler” sözlerini kullanmıştı.

Program sırasında yapılan uyarı ile Erbaş’ın Şehir Hastanesi’nde tedavi gördüğü, Ankara’da Amerikan Hastanesi olmadığı bilgisi düzeltilmişti.

RTÜK, program sırasında kullanıla ifadeleri Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı” olduğu ifadesiyle Halk TV’ye para cezası verdi. Gerekçe olarak ise “Yayında kullanılan Allah’ı hafife alır nitelikteki müstehzi ifadeler” öne sürüldü.

MELİH GÖKÇEK ELEŞTİRSİNE CEZA

Özlem Gürses ile Kayda Geçsin” programında Murat Ağırel’in ‘Parsel Parsel’ isimli kitabıyla ilgili konuşurken, Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in geçmişte FETÖ’yü desteklediği ve belediyede çeşitli yolsuzluklar yapıldığına dair yorumlarda bulunmasını, “yargının görev alanına dair hüküm veren iddialar” olarak gördü, “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine” aykırı bularak para cezası uyguladı.