PTT'yi hortumlama operasyonu son gaz devam ediyor!

AKP iktidarı ile birer birer içleri boşaltılarak özelleştirilen KİT'lere bir yenisi daha eklenmesi için son gaz devam ediliyor. 2019 yılında 1,2 milyar TL zarar açıklayan kurumun nasıl bataklığa sürüklendiği kiraladığı bina için ödediği yıllık 3,7 milyon TL ve müdür yardımcısına 847 bin TL tazminat ödemesi ile herkesin gözleri önünde gerçekleşiyor.

PTT'yi hortumlama operasyonu son gaz devam ediyor!

AKP iktidarının en büyük icraatlarından olan özelleştirmede yeni yollar kat edilmeye devam ediliyor.

Kurumların içleri boşaltılarak, bilerek zarar ettirilip satışa konulan KİT’lere önümüzdeki yıllarda bir yenisinin daha eklenmesi toplum için çok şaşırtıcı olmayacak.

Zira sadece kiraladığı bina için yıllık 3,7 milyon TL ödeyen PTT, müdür yardımcısına 847 bin TL tazminat ödediği ortaya çıktı.

Birgün’deki habere göre, 2019 yılını 1,2 milyar TL zararla kapatan ve Türkiye Varlık Fonu’na devredildikten sonra, “Kamu zararı ve usulsüzlük” iddialarının merkezine oturan PTT’nin mali hesapları, TBMM’de masaya yatırıldı. Kurumun 2017 ve 2018 yılına yönelik mali hesaplarının incelendiği KİT Komisyonu, kurumu batağa sürükleyen uygulamalara da ışık tuttu.

PTT’nin verileri, Sayıştay’ın, “Objektif bir kritere dayanmadan Genel Müdürlük’te çalışan personel satısı ve gideri şişirilmiş” tespitinin haklılığını ortaya koydu. 2018 yılı Aralık ayında Genel Müdürlük bünyesinde bin 425 personelin çalıştığı, personel giderlerinin 131,5 milyon TL olduğu, 2019 yılı Aralık ayında ise personel sayısının bin 718’e, personel giderinin ise 215,1 milyon TL’ye fırladığı bildirildi.

“OKÇULAR VAKFI’NA 25 MİLYON TL”

2019 yılında rekor zarar açıklayan PTT’yi adeta uçuruma sürükleyen uygulamalardan bazıları şunlar oldu: “PTT’nin dağıtım sözleşmelerine ilişkin yönetmelik ve kanuni düzenlemeler ile belirlediği asgari birim fiyatına, Aralık 2018 itibarıyla uyulmamaya başlandı. PTT’ye ayrım ve dağıtım işi veren firmalara asgari birim fiyatın üzerinde net 18 milyon 411 bin TL kâr sağlandı. 21 Temmuz 2020 tarihli doğrudan temin sözleşmesi yapılan ayrım, dağıtım işiyle ilgili firmalara sağlanan kârın 101,5 milyon TL’ye ulaştığı iddia edildi. CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “İddia ediliyor ki bunun 25 milyon TL’si de Okçular Vakfı’na rezerv edilmiş” dedi.

^”SINIRSIZ AKARYAKIT DESTEĞİ”

PTT yöneticilerine kamu bütçesinden sağlanan ayrıcalık da komisyonda gündeme taşındı. 2019 yılında Genel Müdür için yıllık 6 bin litre, Genel Müdür Yardımcıları için yıllık 4 bin litre, Daire Başkanları için ise yıllık 3 bin litre akaryakıt tahsis edilirken Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri için yakıt tüketiminde herhangi bir sınırlama getirilmedi. Benzinin litre fiyatı üzerinden yapılan hesaba göre, genel müdürün aylık yakıt tahsisi 3 bin 865 TL, Genel Müdür Yardımcılarının aylık yakıt tahsisi 2 bin 576 TL, daire başkanlarının aylık yakıt tahsisi ise bin 932 TL oldu.

Sayıştay denetçilerinin belirlemelerine göre, PTT bünyesinde çalışan 2 bin 264 kişiye temsil ödeneği verildi. Aylık temsil giderleri genel müdür için sınırsız, yönetim kurulu üyeleri için 3 bin TL, Genel müdür yardımcıları için 2 bin 750 TL, Daire Başkanları için ise 2 bin 250 TL olarak belirlendi.

Kamu zararına yol açan uygulamalar bunlarla da sınırlı kalmadı. CHP’li Yavuzyılmaz’ın Sayıştay raporundan aktardığı bilgiye göre, Ankara PTT Başmüdürlüğü, bir genel müdür yardımcısına 186 metrekare ev tuttu. Evin aylık net kiralama bedelinin 2 bin 600 TL olduğu ve 2016 yılında kiralanan evin beş yıl boyunca kullanıldığı öğrenildi. Bir başka genel müdür yardımcısı için ise Ankara’da 158 metrekare lojman kiralandı. Üç yıllığına kiralanan bu lojmanın kirası ise aylık 2 bin 100 TL olarak kaydedildi.

PTT’nin 2016 yılında Ankara’da kiraladığı bir bina için 2018 yılında toplam 3 milyon 703 bin TL kira ödedi. Halen PTT’nin kiracı olduğu binanın aylık kirasının TÜFE’ye göre mevcut kirasının aylık 475 bin 885 TL olduğu ifade edildi.

TAZMİNAT ÖDEMELERİNDE REKOR KIRILDI

PTT yönetiminde istihdam edilen kişilerle imzalanan iş sözleşmeleri, şirketi zorda bırakacak şekilde düzenlendi. Kurum, 2019 yılında sözleşmesi feshedilen bir genel müdür yardımcısına toplam 847 bin 532 TL tazminat ödemek zorunda kaldı.