Prof. Dr. Şahin: Aşımız üçüncü dozda, her türlü hastalığa karşı yüzde 70-75 oranında koruyor

Pzifer ve BioNTech ortak geliştirdiği Covid-19 aşısının mucitlerinden Prof. Dr. Uğur Şahin, pandeminin seyrine ve yeni varyantlara dair açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Şahin: Aşımız üçüncü dozda, her türlü hastalığa karşı yüzde 70-75 oranında koruyor

BioNTech aşısının mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin, aşıların Omicron varyantına karşı zamanla etkisini kaybetmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu belirtirken, “Her şekilde aşımız üçüncü dozda, her türlü hastalığa karşı yüzde 70-75 oranında koruyor” dedi.

Fransız  Le Monde gazetesine salgındaki seyir ve  Covid-19’un Omicron varyantına dair değerlendirmelerde bulunan Uğur Şahin, “Britanya’dan gelen ilk bulgular, üçüncü dozdan sonra aşının yüzde 70 civarında koruyucu olduğunu gösteriyor. Bu oran ikinci dozdan sonra yüzde 20-40 arasında. Güney Afrika’da da benzer gözlemler yapılıyor. Onların verileri, ağır hastalığa karşı hâlâ yüzde 70 oranında bir koruma olduğunu gösteriyor. Güney Afrika’da daha önceden virüse yakalananların sayısı yüksek bu nedenle kontrol edilen grup, aşıyla karşılaştırdığımıza göre klasik bir gruba göre daha iyi korunuyor. Britanya’dan gelecek gerçek zaman verilerini bekliyorum”  ifadelerinde bulundu.

“TAHMİNDE BULUNMAK ZOR”

T24’ün aktardığına göre Şahin, üçüncü dozun ne kadar koruma sağlayacağına ilişkin soruya ise “Omicron’a karşı zamanla bir etki kaybı olacaktır, bu mümkün. Laboratuvarda yapılan çalışmaların ön bulgularına bağlı tahminde bulunmam, gerçek zamanlı veriler daha uygun olur” yanıtını verdi.

YENİ DOZ HAKKINDA

“Virüse karşı ilk elde ettiğimiz yüzde 95 korumadan uzak olduğumuz aşikâr. Her şekilde aşımız üçüncü dozda, her türlü hastalığa karşı yüzde 70-75 oranında koruyor. Bu genel olarak bir aşı için iyi bir oran” diyen Şahin, üç dozda dahi virüse yakalanma riski olduğunu hatırlatarak test süreçlerinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Şahin, “Omicron varyantı yaygın hâle gelirken, özellikle de bu kış, korunma önlemleri önem teşkil ediyor. Önlemler alınmazsa bu varyantın hızlı yayılmasını kontrol altına alamayız” dedi.

Koronavirüs’e karşı yeni bir aşı geliştirilip geliştirilmeyeceğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Şahin, “100 günlük hedefimiz devam ediyor. Bu da, düzenleyici kurumların onayıyla, mayıs ayında Omicron’a uygun bir Covid aşısı geliştirilebiliyor olmamız anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.