Prof. Dr. Ceyhan: Vaka sayılarındaki azalmanın tedbirlerle alakası yok

"Ve şu bizi yanıltıyor; vaka sayılarındaki azalmaların şu anda bizim aldığımız tedbirlerle falan alakası yok." diyen Ceyhan, azalmanın vakalardaki yaşın düşmesiyle ilgili olduğunu belirterek sadece belirti gösterenlere test yapıldğını ifade etti.

Prof. Dr. Ceyhan: Vaka sayılarındaki azalmanın tedbirlerle alakası yok

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 17 Mayıs pazartesi günü açıklanması beklenen ‘normalleşme’ kararları öncesinde açıklamalarda bulundu.

29 Nisan’da başlayan ‘tam kapanma’ uygulamasının bitmesine sayılı günler kala yeni kararların alınacağı kabine toplantısı öncesi, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kritik uyarılar geldi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vakalardaki düşüşün tedbirlerle alakası olmadığını ifade ederken, “Vakaların görülme yaş ortalaması giderek aşağıya iniyor. Yaş aşağı indikçe belirti verme oranı azalıyor. Biz sadece belirti verenlere test yaptığımız için artık oran düşüyor ve bizim yakaladığımız kişi sayısı azalıyor.” açıklamasını yaptı.

“EN BÜYÜK YANLIŞI MART AYINDA YAPTIK”

HaberTürk televizyonunda konuşan Prof. Dr. Ceyhan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Daha önce üç kez yanlış yaptık. İlk başta haziranda açarak, sonra sonbaharda açarak ve en büyük yanlışı da mart ayında yaptık. Büyük bir artış dönemi yaşadık. Bunları yapmamamız lazım. Normalleşmenin kademeli olması doğru ama aynı zamanda kademelendirmenin nasıl yapıldığı da önemli.

İlk başta şuna dikkat edeceğiz; açılması elzem olan sektörlerden başlayacağız. İkinci dikkat edeceğimiz nokta; bu normalleşmenin hem sektöre hem bize yararı olacak. Önce ilk açacağımız yerler salgının yani bulaşın esas kaynağı olan yerler olmamalı. Buna baktığımız zaman, esas kaynak üç tane; bir tanesi ev ortamı, ikincisi toplu taşıma araçları, üçüncüsü de iş yerleri.

İş yerlerini sadece kamuya özel tedbirlerle götüremeyiz. Mutlaka özel sektörün de katıldığı esnek çalışma ve gerekiyor ise vardiya usulü çalışma olmalı. Bunları bu şekilde yaparsak ve birden bire, birkaç kısıtlamayı kaldırmazsak o zaman istediğimiz sonuçları elde edebiliriz.”

“TEDBİRLERLE ALAKASI YOK”

“Hala vaka sayımız çok yüksek. Kolay olmayacak. Ve şu bizi yanıltıyor; vaka sayılarındaki azalmaların şu anda bizim aldığımız tedbirlerle falan alakası yok. Onun büyük etkisini daha görmeye başlamadık. Eğer o eklenirse daha hızlandığını göreceğiz. Şu anki azalma; hiç aşı yapmayan, doğru dürüst tedbir almayan ülkelerde de var. Bu paralel bir şekilde bütün ülkeleri etkileyen bir süreçtir.”

Prof. Dr. Ceyhan paralel düşüşün sebebini ise şöyle açıklıyor:

“Vakaların görülme yaş ortalaması giderek aşağıya iniyor. 65 yaş üzerinde vakalar daha çok belirti gösteriyor. Yaş aşağı indikçe belirti verme oranı azalıyor. Çocuklarda yüzde 5’e kadar iniyor. Biz sadece belirti verenlere test yaptığımız için artık oran düşüyor ve bizim yakaladığımız kişi sayısı azalıyor. Vaka sayısı dediğimiz virüs pozitif kişi sayısı çok değişmeyebilir ama hasta sayısı yani bizim yakaladığımız kişi sayısı belirgin derecede azabilir. Bu bizi yanıltmasın. Eğer böyle yaparsak, ‘normalleşme’ adı altında tedbirleri kaldırırsak hızlı bir artışla karşı karşıya kalırız. Bu sebeple ‘normalleşme’ kısıtlamadan daha zor ve dikkatli yapılması gereken bir düzenlemedir.”