Pervin Buldan'dan saldırı açıklaması: Cumhurbaşkanı, 'Bunlar daha iyi günleriniz' derken, bugünleri mi kastetmişti?

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, "Bu olayın sorumluları elbette bu ülkeyi yönetenlerdir. AKP ve küçük ortağı MHP'dir. Her gün HDP'ye hakaret edip hedef gösterenler bu işin birebir sorumlularıdır." ifadelerini kullandı.

Pervin Buldan'dan saldırı açıklaması: Cumhurbaşkanı, 'Bunlar daha iyi günleriniz' derken, bugünleri mi kastetmişti?

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin İzmir İl Başkanlığı’na yönelik saldırıya ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın Onur Gencer isimli şahıs tarafından öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın “Daha neler olacak neler… Daha dur bakalım, bunlar iyi günler” ifadelerini hatırlatan Buldan, “Cumhurbaşkanı bu daha iyi günleriniz derken, bugünleri mi kast ediyordunuz?” dedi.

Saldırının sorumlusunun AKP ve MHP olduğunu ifade eden Buldan, “Acımız büyük. Deniz yoldaşımızın bugün şehadetiyle birlikte yüreğimizin yandığını ama başımızın dik olduğunu herkesin bilmesini isteriz. Bu cinayetler ilk değil. Biz bu hikayeleri çok gördük, seyrettik. Bizim önümüzde diz çökeceksiniz diyenlere karşı asla boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyeceğiz. Bugün buraya büyük bir katliamı gerçekleştirmek üzere katil yollandı. Şans eseri içeride sadece Deniz vardı. O katil 30 dakika sonra gelmiş olsaydı, bu kentte büyük bir katliam gerçekleşecekti” dedi.

“CUMHURBAŞKANI BUNU MU KASTETTİ?”

Elinde silahla bir kişinin binaya girmesinin basit bir mesele olmadığını belirten Buldan, “Çok organize ve planlı olduğunu biliyoruz. Bu katilin eline silah verenin de kim olduğunu biliyoruz. Yıllardır haykırıyoruz. Bu ülkede işlenen tüm cinayetler planlıdır. Bugün bunlara bir tanesi daha eklendi. Cumhurbaşkanı bu daha iyi günleriniz derken, bugünleri mi kast ediyordunuz? Bu katliamı biliyor muydunuz? Elbette biliyordunuz. Bu ülkede uçan kuştan bile haberiniz var” diye konuştu.

“Bu olayın sorumluları elbette bu ülkeyi yönetenlerdir. AKP ve küçük ortağı MHP’dir.” ifadelerini kullanan Buldan, “Her gün HDP’ye hakaret edip hedef gösterenler bu işin birebir sorumlularıdır. Bu cinayetin arkasında kim varsa acilen açığa çıkarılmalı. Hiç kimse bize bu yakalanan katilin akli dengesi yerinde değildi zırvalamasını yapmasın. Kabul etmiyoruz. Bu yalanlara karnımız tok.” dedi.

Buldan şunları ifade etti:

“Bu ülkenin huzura ihtiyacı var. Sizlerin planlarıyla, katliamlarıyla bu ülke huzura ulaşmıyor. Biz barış dedikçe siz öldürüyorsunuz. Demokrasi dedikçe tutukluyorsunuz. Yeter artık. Deniz’in bize bıraktığı miras asla yere düşmeyecek. Deniz’in gülen yüzü her zaman bizimle olacak. Adalet önünde mutlaka ama mutlaka katiller hesap verecek. Tam 1.5 yıldır il binamızın önünde çadır kurulmuş. Arkadaşlarımız her gün başvuru yapmalarına, önlem alınsın demelerine rağmen bu çadır kaldırılmamış. Bütün il örgütlerimizin önündeki çadırlar acilen kaldırılmalı

Bir Deniz daha kaybetmeye tahammülümüz yok. Her toprağın altına düşen canın arkasında milyonlar var. Bir an önce bütün sorumlular açığa çıkarılmalı, cezalandırılmalı. Deniz’e sıkılan kurşun sadece Deniz’e değil, HDP’ye yönelik değil, bu ülkede demokrasiyi, barışı savunanlara sıkılan kurşundur. Bugün bir araya gelme, yan yana gelme zamanıdır.”