Pendik'te fidye cinayeti: Afgan göçmen işkence edilerek öldürüldü

İstanbul Pendik'te fidye için rehin tutulan Afganistan uyruklu 5 kişiden biri işkence edilerek öldürüldü.

Pendik'te fidye cinayeti: Afgan göçmen işkence edilerek öldürüldü

İstanbul Pendik’te fidye için rehin tutulan Afganistan uyruklu 5 kişiden biri işkence edilerek öldürüldü.

İddiaya göre, Afganistan uyruklu 5 arkadaş yurt dışına çıkmak için yabancı uyruklu bir başka kişiyle iletişime geçti. Bu kişi ve 5 arkadaşı yine yabancı uyruklu 2 kişiye yönlendirdi. Daha sonra 5 arkadaş Pendik’te bulunan gecekonduya götürüldü, burada telefonları ve paraları alınan kişiler yaklaşık 5 ay boyunca gecekonduda rehin tutuldu.

Rehin tutulan kişilerden biri olan Raşid M.’nin ağabeyi Golboddin M. ile iletişime geçen kişiler 5 bin 600 euro fidye karşılığı Hamid Y.,Ornid H., Mustafa R., Muhammed G.’yi serbest bıraktı, Raşid M.’yi ise ellerinde tuttu. Fidyeciler işkence yaptıktan sonra öldürdükleri Raşid M.’yi evin bahçesine gömdü ve ardından kaçtı.

Raşid M.’nin arkadaşları polise giderek durumu anlattı. Polis ekipleri ev ve çevresinde inceleme yaptı ancak herhangi bir şeye rastlamadı.

Ev sahibi Ekrem Karaaslan evin bahçesine baktığında beton dökülmüş olduğunu görünce polise giderek ihbarda bulundu. Tekrar eve gelen polis ekipleri bahçede gösterilen noktada iş makinesiyle kazı yaptı. Yapılan kazıda Raşid M.’ nin cansız bedeniyle karşılaşıldı. Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından ceset otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Yaşanan olayı anlatan ev sahibi Ekrem Karaaslan, “İşkence çektirmişler. Ütüyle vücudunun hepsini yakmışlar. O kaçmış, bırakmamışlar. Yani burada değil dışarıda öldürmüşler, getirmişler. Gece burada gömmüşler. Başka yerde öldürmüşler. Artık haraç mı istemişler, para için mi öldürmüşler bilmiyorum” diye konuştu.

Polis ekiplerinin olayı gerçekleştirdiği düşünülen 2 yabancı uyruklu kişiyi yakalamak için başlattığı çalışmalar sürüyor.