Patronların Türkiyesi: 2021'i bize kazandırdıkları nedeniyle unutmayacağız

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Ekim ayında ihracat rekoru kırdıklarını belirterek "2020 yılını bizden götürdükleri, 2021 yılını da bize kazandırdıkları nedeniyle unutmayacağız" dedi.

Patronların Türkiyesi: 2021'i bize kazandırdıkları nedeniyle unutmayacağız

Türkiye’nin ezici çoğunluğunu oluşturan emekçilerin yoksulluğu son dönemde daha da artan hayat pahalılığı karşısında derinleşirken patronlara göre ise tablo hiç olmadığı kadar iyi bir görüntü veriyor.

Patron örgütü Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Başkanı İsmail Gülle, konuyla ilgili olarak Adana Müzesi’nde, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Dokuma Kumaş ve Tasarım Yarışması’nın ödül töreninde konuştu.

Gülle, ihracatta “önemli başarılar”a imza atıldığını belirtirken şu ifadeleri kullandı:

“Geçen ay ihracat rakamımız, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamı oldu, 7,8 milyar dolar. Bu yıl 200 milyar dolar rakamını yakaladık. Cumhuriyetimizin ilk ihracatı 50,8 milyon dolardı. Bereketli topraklar üzerinde yapılan ve şu an içinde bulunduğumuz Türkiye’nin ilk mensucat fabrikası gibi yapılar, üzerinden nesiller geçse de bize ilham kaynağı olmaya ve ne kadar köklü bir geçmişe sahip olduğumuzu göstermeye devam ediyor.”

Gülle, durumla ilgili memnuniyetini şöyle dile getirdi:

“Allah’a şükür ki ecdadımızı utandırmadık. Bize bıraktıklarının üzerine kurduk. Cumhuriyetimiz kuran Atatürk, İzmir İktisat Kongresi’nde ‘Bağımsızlığı, ekonomik bağımsızlıkla desteklemediğimiz sürece tam bağımsız olamayız’ demişti. Bunun anlamı aldığından fazlasını satman gerek. Borçlu olmaman gerek. Ekim ayı ihracatının ithalatı karşılama oranı yüzde 93 oldu. Dış ticaret fazlası veren bir ülke olma yolunda önemli mesafeler kat ettik. 2020 yılını bizden götürdükleri, 2021 yılını da bize kazandırdıkları nedeniyle unutmayacağız. Bunu yapan arkadaşlarımız ihracatçılardır. Bütün bu mutluluğu bize yaşatan, dünyanın en kötü döneminde bile bizlere her ay mutlu ve güzel haberler veren de onlar. Bana, Cumhuriyet tarihimizin aylık rekorlarını açıklama mutluluğu verdiler. Hepsine teşekkür ediyorum.”