Pakistan'da TikTok yasağı: İslam'ın temel emirlerine saygı göstermiyor

TikTok’un 'hukuka, İslam’ın temel emirlerine ve Pakistan kültürüne saygı göstermediğine' işaret edilen kararda, kısa süre önce sosyal medyada Onur Haftası (Pride 2021) kutlamaları için kampanya başlatıldığına vurgu yapıldı.

Pakistan'da TikTok yasağı: İslam'ın temel emirlerine saygı göstermiyor

Pakistan’da mahkemeden TikTok’un askıya alınması kararı çıktı.

Pakistan’da mahkeme, sosyal medya uygulaması TikTok’un 8 Temmuz’a kadar askıya alınmasına hükmetti. Kararda, ‘İslam’ın temel emirlerine ve Pakistan kültürüne saygı gösterilmediği’ gerekçe olarak sunuldu.

Yerel basındaki haberlere göre, Sindh Yüksek Mahkemesi’nde, TikTok’un yaydığı ‘ahlaksız ve müstehcen’ içerikler sebebiyle, bir Pakistanlının söz konusu sosyal medya uygulamasına karşı açtığı davanın duruşması görüşüldü.

Mahkeme kararında, TikTok’un daha önce mahkeme ve Pakistan Telekomünikasyon Ajansı (PTA) nezdinde müstehcenlik yayan hesapların kapatılacağına dair verdiği sabit taahhüt ve güvencelere uymadığına dikkat çekildi.

TikTok’un ‘hukuka, İslam’ın temel emirlerine ve Pakistan kültürüne saygı göstermediğine’ işaret edilen kararda, kısa süre önce sosyal medyada Onur Haftası (Pride 2021) kutlamaları için kampanya başlatıldığına vurgu yapıldı.

Mahkemenin kararında, PTA’ya 8 Temmuz’daki bir sonraki duruşmaya kadar TikTok’u askıya alması belirtildi.

Pakistan, Hindistan’ın ardından TikTok’u yasaklayan 2’nci Asya ülkesi oldu. Hindistan da Çin menşeli uygulamalar olan TikTok ve WeChat’i yasaklamıştı.

PAKİSTAN’DA BİR SERBEST BİR YASAK

Pakistan Telekomünikasyon Ajansı, 9 Ekim 2020’de TikTok’u ‘ahlaksız’ içeriklerin kontrol edilemediği gerekçesiyle yasaklamıştı.

Ajans, 19 Ekim 2020’de TikTok’un müstehcen ve uygunsuz içeriklerin yayılmasıyla ilgisi bulunan hesapları engelleyeceğine dair verdiği teminatın ardından TikTok’a getirilen yasaklamanın kaldırıldığını açıklamıştı.

Pakistan, Hindistan’ın ardından TikTok’u yasaklayan 2’nci Asya ülkesi olmuştu.

Peşaver Yüksek Mahkemesi ise 11 Mart’ta ‘toplumda müstehcenliği yaydığı’ gerekçesiyle TikTok’un yasaklanmasına karar vermişti.

Mahkeme 1 Nisan’da ise TikTok üzerindeki yasağın kaldırılmasına hükmetmişti.