Özel hastanelerde Covid-19 fırsatçılığı devam ediyor: 4 geceye 18 bin lira peşin istediler

"Oksijeni çok düşen ve nefes almakta zorlanan hastamız için bir özel hastaneyi aradığımda numaramızı istediler. Daha sonra bir hastane çalışanı 18 bin TL peşin olarak aldıklarını ve hastanın 4 gece yatması gerektiğini belirtti."

Özel hastanelerde Covid-19 fırsatçılığı devam ediyor: 4 geceye 18 bin lira peşin istediler

Özel hastanelerin Covid-19 fırsatçılığıyla ilgili iddialar gündemden düşmüyor. Hızla artan vaka sayıları nedeniyle devlet hastanelerinde yatak bulamayan koronavirüs hastası yurttaşları özel hastanelerin tedavi için yüksek ücretlerle kabul ettiği iddia edildi.

Duruma sosyal medya üzerinden tepki gösteren bir hasta yakını, “Bir özel hastane Covid hastamızı en az 4 gece yatıracaklarını söyleyip 18 bin TL’lik ücreti peşin istedi” ifadelerini kullandı.

“18 BİN TL PEŞİN ALIP 4 GECE YATIRDILAR”

Ankara’da bir özel hastanede gecelik 8 bin liraya varan yüksek rakamlar istendiğini söyleyen bir yurttaşın yanı sıra birçok hasta yaşadığı benzer olayları paylaştı. Bir hasta yakını şunları anlattı:

“Oksijeni çok düşen ve nefes almakta zorlanan hastamız için bir özel hastaneyi aradığımda numaramızı istediler. Daha sonra bize geri dönüş sağlayacaklarını belirttiler. Aradıklarında bir hastane çalışanı 18 bin TL peşin olarak aldıklarını ve hastanın 4 gece yatması gerektiğini belirtti. Uzun uğraşlar sonucu devlet hastanelerinde yer bulabildik ve hastamızı yatırdık.”

İSTANBUL TABİP ODASI’NDAN UYARI

Hürriyet’te yer alan habere göre, konuyla ilgili benzer pek çok hasta hikayesi duyduklarını ifade eden İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç, şu uyarılarda bulundu:

“Buna dair çok şey duyuyoruz ancak denetleme mekanizması çalıştırılmalı. Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre normalde belirlenen fiyatın 2 katına kadar özel hastanelerin ek ödeme alma hakkı var. Ancak bu COVID-19 için geçerli değil. Tebliğde (SUT) COVID-19 ilave ücret alınmayacak hastalıklar listesine alındı. Bu nedenle SGK anlaşmalı özel hastanelerin hiçbir ilave ücret almaması gerekiyor. Beraberinde de pandemi paketi tanımlandı. Özel hastaneler COVID-19 hastalarını yatırdıkları an SGK’dan bir tedavi ücreti alıyor. Şu anda insanlar çaresiz. COVID-19 için vatandaşlardan hiçbir ödeme talep edilmemesi gerekiyor.”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyla ilgili bir soru önergesi vererek bazı özel hastanelerin yatışlı korona hastalarından para aldığını belirtti ve “İstanbul ve Ankara’da bazı hastaneler COVID hastalarından günlük 5 bin TL istiyor. Ücret yasal olmadığı için de para nakit alınıyor, fatura kesilmiyor” dedi.