Onur Gencer'i SADAT eğitmiş

HDP İzmir İl Başkanlığı'na saldıran ve Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer hakkındaki iddianamedeki SADAT ayrıntısı dikkat çekti.

Onur Gencer'i SADAT eğitmiş

Son günlerde birçok olayla ismi anılan SADAT, bu kez de 17 Haziran 2021’de İzmir’de HDP İl Başkanlığına yönelik saldırıda gündeme geldi.

İzmir’in Konak ilçesinde, 80’nin üzerinde iş yerinin olduğu hanın ikinci katında bulunan HDP İl Başkanlığı’na gündüz saatlerinde Onur Gencer tarafından silahlı saldırı düzenlenmiş, Deniz Poyraz saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.

Sağlık çalışanı olduğu ortaya çıkan Onur Gencer, Poyraz’ı öldürdükten sonra fotoğrafını çekerek “Leş 1” diyerek WhatsApp durumunda paylaşmıştı.

Saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan savcı Caner Ulu imzalı iddianamede ise dikkat çeken ifadeler yer aldı.

‘RADYONUN SESİNİ AÇIP BİRİLERİNDEN PARA İSTİYORDU’

Cumhuriyet’ten Furkan Karabay‘ın haberine göre, iddianamede, HDP’li isimlerin saldırı sırasında güvenlik güçlerinin geç müdahale ettiği iddiasına yer verildi. Öte yandan Gencer’in sık sık kullandığı taksi durağındaki şoförler, saldırganı defalarca poligona götürdüklerini, taksiye bindiğinde radyonunun sesini çok açmasını istediğini ve bu sırada telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi.

Gencer’in birilerinden sürekli para istediğini anlatan taksi şoförü ifadesinde “Atış poligonuna götürdüğüm zaman da kendisinin birisinden para istediğini duymuştum, ancak ne kadar para istediği hakkında müziğin sesi çok fazla açık olduğu için bir şey duyamamıştım” demişti.

GENCER HAKKINDA ‘SADAT’TAN EĞİTİM ALDI’ İDDİASI

İddianamede, Onur Gencer hakkındaki bir diğer dikkat çeken nokta ise SADAT iddialarının yer aldığı kısımdı. Gencer’in saldırıdan sonra çıkan Suriye’de çekilen fotoğrafları ve daha sonrasında da Sedat Peker’in iddiaları, akıllara saldırganın SADAT tarafından eğitildiği iddialarını gündeme getirmişti.

İddianamede, Gencer’i saldırının ardından Suriye’de görevli askeri personelin telefonla aramasının ifade edilmesi dikkat çekti. Bununla birlikte, Suriye’de 45 güne yakın bir süre bulunan Gencer’in, SADAT tarafından eğitildiğine dair iddiaların araştırıldığı ifade edildi. İddianamede konuyla ilgili “SADAT ünvanlı şirket bünyesinde Suriye’de silahlı eğitim gördüğüne dair ileri sürülen iddialarla ilgili yapılan araştırmalarda, 2020 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesinde görevli olarak Suriye’de bulunduğu kurum yazışmaları, otel kayıtları, telefon HTS kayıtları ve otobüs-uçuş kayıtları ile uyumlu olduğundan bu hususta herhangi bir delil elde edilememiştir.” denildi.