Omicron varyantı ile ilgili araştırmadan önemli sonuçlar

Cambridge Üniversitesi’nde görevli bilim insanları Omicron varyantı ile ilgili yaptıkları araştırmanın sonucunu açıkladı.

Omicron varyantı ile ilgili araştırmadan önemli sonuçlar

Cambridge Üniversitesi’nde görevli bilim insanları Omicron varyantı ile ilgili önemli sonuçlara erişti. Araştırmacılar, Omicron varyantının önceki corona virüsü türlerine göre akciğerlere daha az zarar verdiği söylerken bulaşma hızının yüksekliğine dikkat çekti.

Araştırma ekibini denetleyen ve aynı zamanda İngiliz hükümetine danışmanlık yapan profesör Ravi Gupta konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Grupta, bilim insanlarının Omicron varyantıyla Delta varyantı ve Wuhan’da tespit edilen orijinal corona virüsünü kıyasladıklarını açıkladı.

Araştırmanın sonucunda Omicron varyantının önceki corona virüsü türlerine göre akciğerlere daha az zarar verdiği sonucuna ulaşıldı. Fakat buna karşılık, Omicron varyantının bulaşma hızına dikkat çekildi. Gupta, “Ben aşı olmamış insanların çok fena hastalanacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

HAKEMLİ DERGİDE YAYINLANMADI

Araştırmanın henüz hakemli bir dergide yayınlanmadığının altını çizen yetkililer, iki doz corona virüsü aşısının Omicron’a karşı Delta varyantına oranla daha az etkili olduğunu da aktardı.