O görüntülerin ardından ABD Kongre binasına askeri sedye yığıldı

ABD'de Biden'ın yemin töreni öncesi alınan güvenlik nedeniyle Kongre binasına gönderilen Ulusal Muhafızlar, gelen tepkiler nedeniyle bu kez Meclis'te sedyeyle görüntülendi.

O görüntülerin ardından ABD Kongre binasına askeri sedye yığıldı

ABD’de 6 Ocak’taki Kongre baskınının ardından Joe Biden’ın 20 Ocak’ta yapacağı yemin töreni için başkent Washington’da güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Washington DC’ye gönderilen ABD ulusal muhafızlarının Meclis’te yerlerde yattığı görüntüler tepki çekerken, Ordu bu kez meclise sedye gönderdi.

 

Kongre binasını korunmakla görevli Ulusal Muhafızların koridorlarda yerlerde yattığını gösteren fotoğraflar gündem olmuştu. Öte yandan, Kongre’de yaşanan tarihi şiddet olaylarıyla ilgili olarak ABD Adalet Bakanlığı 80’den fazla dava açtı. Kongre baskını sırasında eylem alanında olan en az 21 kişinin görevi devam eden ya da eski ordu mensupları olduklarını bildirilmişti.

EN AZ 110 KİŞİ TUTUKLANDI

Kongre baskınıyla ilgili olarak şu ana kadar en az 110 kişi tutuklandı. Bu kişiler ruhsatsız silah taşıma ve sokağa çıkma yasağını ihlal etmeden diğer çeşitli federal suçlara kadar bir dizi farklı suçla yargılanacak. ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Pazar günü yayınlanan açıklamasında, başkent Washington’da ve Amerika’nın 50 eyaletinin başkentlerinde şiddet içerikli protestoların devam edebileceği uyarısı yapıldı. Diğer taraftan, geçen hafta Teksas’tan bir şerifin, ekibinde görevli bir emniyet yetkilisinin Kongre’deki baskına dahil olduğunu FBI’a bildirmesinin ardından New York, Los Angeles, Las Vegas, Houston ve Philadelphia gibi büyük kentlerde de emniyet yetkilileri, kendi bünyelerinde görev yapan polis memurlarının Kongre baskınına katılıp-katılmadığını araştırmaya başladıklarını açıkladı.