Numan Kurtulmuş ahlaksızlık demişti, Turizm Ajansı vergi payını dövize yatırmış

AKP Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Devletin verdiği TL’yi gidip dövize yatırmak ahlaksızlıktır” dese de Turizm Ajansı’nın, vergi payını dövize yatırdığı öğrenildi. Ajansın 13 milyon avro, 4 milyon dolar ve 1,2 milyon sterlini var.

Numan Kurtulmuş ahlaksızlık demişti, Turizm Ajansı vergi payını dövize yatırmış

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un, “Devletin kendisine verdiği TL’yi gidip dövize yatırmak bir ahlaksızlıktır” sözleri tartışılmaya devam edilirken Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın turizmcilerden toplanan vergiden aldığı payı dövize çevirerek bankaya yatırdığı ve faiz aldığı öğrenildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın, vergiden aldığı payı dövize çevirdiği ortaya çıktı. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı 2020 Yılı Denetim Raporu’nda, ajansın vadeli mevduat hesabındaki paraların döviz cinsinden detayları paylaşıldı. Rapor, ajansın 31 Aralık 2019 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında, kasasındaki parayı dövizde değerlendirdiğini ortaya koydu.

Ajansa yönelik bağımsız denetim şirketine hazırlatılan denetim raporunda, ajansın vadeli mevduat hesabında TL cinsinden 113,1 milyon bulunduğu belirtilirken hesapta 13,3 milyon avro, 4 milyon dolar ve 1 milyon 291 bin de sterlin bulunduğu bildirildi.

BAKANLARI BİLE ERDOĞAN’A GÜVENMİYOR

Ajans’ın vadeli mevduat hesabında döviz bulundurmasına tepki gösteren CHP Milletvekili Mürsel Alban, “Ajans, turizmciden topladığı parayı dövizi yatırmış, üstüne ballı kaymaklı faiz almış. Esnafı ahlaksızlıkla suçlayan AKP’lilerin kendi ahlaksızlıklarına ne söyleyeceğini merak ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yastık altındaki dövizleri bozdurma” çağrısını hatırlatan Alban, “Cumhurbaşkanı kendi bakanlarına bile güven vermiyor demektir. Devletin kurumları bile Erdoğan’ın ekonomi politikasına inanmıyor” diye konuştu.

BAKAN ERSOY, YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Yalçın Lokmanhekim’in genel müdür olduğu Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulu başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yapıyor. Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini yürütüyor. Ajansın yönetim kurulu kadrosunda THY Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı da yer alıyor.