Nikol Paşinyan'dan Türkiye ile normalleşme mesajları: İstişareye hazırız

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Erivan'da hükümet toplantısı sonrasında gündemi değerlendirdi.

Nikol Paşinyan'dan Türkiye ile normalleşme mesajları: İstişareye hazırız

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, hükümet toplantısı sonrasında gündemdeki konulara dair değerlendirmelerde bulunudu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik açıklamalar yaptığını belirten Paşinyan, “Bu açıklamalarda Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirme olasılığını görüyoruz. Türkiye ile ilişkileri normalleştirme, kara ve tren yolu ulaşımını tekrar hayata geçirmeyi istişare etmeye hazırız. Böyle bir görüşmeye hazırız ve bunu daha da genişletebiliriz.” diye konuştu.

ÇİN ve HİNDİSTAN’IN BÖLGEDEKİ ULAŞIMA DAİR TUTUMU BELLİ

Paşinyan, söz konusu istişarelerle bölge bağlantılarının tüm yönlerde sağlanabileceğini anlatarak “Rusya bu konuda yardımcı olmaya hazır olduğunu beyan etti. Avrupa Birliği, özellikle Fransa ve ABD de bu süreçle ilgileniyor. Hindistan ve Çin’in de bölgedeki ulaşımın tekrar hayata geçmesine yönelik yaklaşımları belli.” ifadelerini kullandı,

Ayrıca Paşinyan, bölgede kuzeyden güneye ulaşım koridoruna yönelik planların da İran ve Gürcistan’la yapılan görüşmelerde özel bir yer tuttuğunu sözlerine ekledi.