Netanyahu'nun yolsuzluk davası seçim sonrasına ertelendi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkındaki yolsuzluk davası 23 Mart’taki seçimler sonrasına ertelendi.

Netanyahu'nun yolsuzluk davası seçim sonrasına ertelendi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkında Kasım 2019’da İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, 3 ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle dava açılmasına karar vermişti.

Geçtiğimiz yıl 24 Mayıs’ta yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla ilk kez hakim karşısına çıkan Netanyahu, iki hafta önce Kudüs Bölge Mahkemesi’nde görülen duruşmada üç yargıçtan oluşan heyet önünde suçsuz olduğunu iddia etmişti. Netanyahu’nun avukatları, ifade aşamasının 3 ila 4 ay daha ertelenmesini talep etmişti.

“SEÇİMLERE ALENİ BİR MÜDAHALE”

Netanyahu, mahkeme salonunu terk ettikten birkaç saat sonra ise aleyhindeki suçlamaları kınamış ve duruşmanın seçimlerden sonra yapılmasını istemişti. Netanyahu, duruşmanın 23 Mart’tan önce başlamasının “seçimlere aleni bir müdahale gibi görüneceğini” ifade etmişti.

5 NİSAN’A ERTELENDİ

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, duruşmanın 23 Mart’taki seçimlerin ardından 5 Nisan’da başlamasına karar verildiği aktarıldı. Netanyahu’nun duruşmasının seçimi kazanması halinde hükümeti kurma girişimiyle aynı zamana denk gelmesi bekleniyor.