NATO PA Türk delegasyonunun ABD temasları

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'den isimlerin yer aldığı NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu, ABD’nin başkenti Washington'da kongre üyeleri, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yetkilileriyle görüştü.

NATO PA Türk delegasyonunun ABD temasları

NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Türk Delegasyonu, ABD’nin başkenti Washington temasları çerçevesinde Kongre üyesi Gerry Connolly ile bir araya geldi.

VOA Türkçe‘nin aktardığına göre delegasyon, Washington temasları çerçevesinde Kongre üyesi Gerry Connolly ile biraraya geldi. Görüşmede Türk- Amerikan ilişkileri, Suriye’deki son durum ve terörle mücadeleyle Çin’le ilgili gelişmeler konuşuldu.

Habere göre heyet, Washington temasları kapsamında NATO Parlamenter Asamblesi Ekonomi ve Güvenlik Komisyonu ile Demokrasi ve Güvenlik Komisyonu toplantılarına da katıldı, düşünce kuruluşları uzmanlarıyla biraraya geldi. Toplantılarda sosyal medya, Çin, Afganistan ve Rusya gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Heyet üyesi Naci Cinisli, NATO Parlamenter Asamblesi Demokrasi ve Güvenlik Komisyonu’nun toplantılarına başkanlık etti. Toplantılarda “terörizm ve dezenformasyonla mücadele, siyasi ahlak, sağlıklı hukuk düzenlerinin ele alındığı belirtildi.

Heyet bu ziyaret kapsamında Amerikan Kongresi Üyesi Michael Waltz ile de biraraya geldi. Heyet üyeleri sosyal medya hesaplarından “Floridalı Temsilciler Meclisi üyesi Waltz ile Türk-Amerikan ilişkileri ve Asya Pasifik dengeleri üzerine kapsamlı bir sohbet gerçekleştirdikleri” bilgisini paylaştı.

DIŞİŞLERİ VE PENTAGON YETKİLİLERİYLE DE GÖRÜŞTÜLER

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu’nun görüştüğü bir diğer Kongre üyesi de Güney Carolinalı Temsilciler Meclisi Üyesi Joe Wilson oldu. Delegasyonun resmi Twitter hesabından paylaşılan mesajda, “Kongre Üyesi Joe Wilson ile Türkiye-ABD ilişkileri üzerine faydalı bir görüşme gerçekleştirdik” değerlendirmesi yapıldı.

Heyet temasları kapsamında Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği konutunda, Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yetkilileri ile toplantı yaptı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği konutunda düzenlenen Türkiye-ABD savunma ve askeri ilişkiler resepsiyonunda da iki ülke savunma işbirliği konuları ele alındı.

Heyetin 27 Ekim Çarşamba günü öğle saatlerinde Washington’dan ayrılacağı aktarıldı.

‘CUMHUR’-‘MİLLET’ DELEGASYONDA

AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak’ın başkanlığındaki NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu’nda AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, NATO-PA Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Raportörü ve CHP Tekirdağ Milletvekili ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, İyi Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli yer alıyor.

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu’nun toplam 18 üyesi bulunuyor.