"NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı"

Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasında, “Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

AKP’li  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, Roma’daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında görüştü. 20 dakika sürmesi öngörülen görüşmede Erdoğan, ABD Başkanı seçilmesinden bu yana Biden’la ikinci defa bir araya gelmiş oldu. Beklendiği gibi 20 dakika değil, bir saati aşarak yaklaşık 70 dakika sürdü.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmeye, iki ülkenin dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Antony Blinken de katıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI: NATO İTTİFAKINA VURGU YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamasında, “Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. İki lider Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu ve bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı” ifadeleri kullanıldı. Açıklama şu sözlerle devam etti:

“İkili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı olarak atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı. Görüşmede, iklim değişikliği konusunda karşılıklı olarak atılan adımlardan duyulan memnuniyet dile getirildi.”

TÜRK YETKİLİ: GÖRÜŞME OLUMLU HAVADA GEÇTİ

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi çok olumlu bir havada geçti” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.