Mikis Theodorakis, Girit'te son yolculuğuna uğurlandı

Mikis Theodorakis, bugün Girit Adası'ndaki Hanya'da köy kilisesinde düzenlenen cenaze töreninin ardından vasiyetine göre köy mezarlığındaki aile kabrine defnedilecek.

Mikis Theodorakis, Girit'te son yolculuğuna uğurlandı

Komünist sanatçı Mikis Theodorakis, bugün Girit Adası’nda son yolculuğuna uğurlanıyor. Sanatçı, için Girit Adası’ndaki Hanya’da köy kilisesinde düzenlenen cenaze töreninin ardından vasiyetine göre köy mezarlığındaki aile kabrine annesi, babası ve erkek kardeşinin yanına defnedilecek.

Dün öğleden sonra saat 15.00’te düzenlenen veda töreninin ardından sanatçının naaşı, Girit Adası’ndaki Hanya’nın Galatas köyüne nakledildi. Yunan medyası tarafından aktarılan haberlere göre, Hanya’da köy kilisesinde düzenlenen cenaze törenine Yunanistan Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Muhalefet Partisi Başkanı, Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kuçumbas ve Theodorakis’in ailesi de dahil olmak üzere yüzlerce kişi katıldı. Assumption Katedrali önünde cenaze için toplanan kalabalık ve kilise öğrencileri Mikis Theodorakis’in şarkılarını söyledi.

Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kuçumbas Girit’te gerçekleştirilen cenaze töreninde şöyle konuştu:

“Mikis’e veda ediyoruz. Onun son arzusunu yerine getirmek için buradayız. Naaşı zaten Girit’te, Piskoposluk’ta. Birazdan buraya gelecek, atalarının topraklarına gömülecek. Bu onun son arzusuydu. Ve kavgaya, şarkıya devam ediyoruz. Bize küçük çocuklardan öğrettiği ve çocuklarımızın devam edeceği bu şarkılarla torunlarımız devam edecek. Bütün Yunanistan ve bütün dünya onları söyleyecek.”