Mikdad ve Lavrov: Suriye topraklarındaki meşru olmayan yabancı güçler çıkmalı

New York’ta bir araya gelen Suriye ve Rusya Dışişleri Bakanları, Suriye topraklarında meşru olmayan yabancı varlığına son verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Mikdad ve Lavrov: Suriye topraklarındaki meşru olmayan yabancı güçler çıkmalı

New York’ta Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Dr. Faysal Mikdad, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelerek görüşme yaptı.

Suriye Arap Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, iki bakan, ilişkilerin çeşitli düzeylerde geliştirilmesi ve genişletilmesi için ilerlemeye ihtiyaç duyduğunu vurguladı ve Suriye’deki durum hakkında bir görüşme yaptılar. Bu görüşmede terörizmin tamamen ortadan kalkana kadar mücadeleye devam edilmesi gerektiğini vurgulayarak, Suriye topraklarında meşru olmayan yabancı varlığına son verilmesi ile tek taraflı zorlayıcı yaptırımların kaldırılması gereğine dikkat çekildi.

Bu bağlamda Bakan Lavrov, ülkesinin Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğüne tam saygı ve içişlerine müdahale etmemeye dayalı ilkeli duruşunu belirtti.

Kendi yönünden Bakan Mikdad, Suriye’nin çeşitli siyasi, ekonomik ve insani alanlardaki Rusya desteği için teşekkür ve takdirini dile getirdi.

Her iki bakan ayrıca bölgedeki gelişmeleri de ele aldı ve BM Misakını Savunan Dostlar Grubu’nun bu sabah New York’ta düzenlenen ilk toplanmasını memnuniyetle karşıladı.

Görüşmelere Suriye tarafından Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Dr. Beşşar Caferi, Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Bessam Sabbağ, Özel Büro Departmanı Direktörü Dr. Abdullah Hallak ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı bürosundan İhab Hamid katıldı.