MHP'li üye AKP'nin usulsüzlüklerine itiraz etti

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı'nın belediyeyi kendi şirketi gibi yönettiğini ifade eden MHP'li Murat Tanır, “Belediye Başkanı Saygılı, belediyeyi kendi şirketi gibi yönetip bizleri (belediye meclis üyelerini) şirket elemanı gibi göremez” dedi.

MHP'li üye AKP'nin usulsüzlüklerine itiraz etti

AKP’li Kırıkkale Belediyesi’nin MHP’li Belediye Meclis ve Denetim Komisyonu Üyesi Murat Tanır, Halfeli İçme Suyu Projesi ihalelerinde usulsüzlük tespit edildiğini iddia ederek denetim yaptı. Bunun üzerine Kırıkkale Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü, Murat Tanır hakkında tek başına denetim yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. MHP’li Tanır, AKP’li Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’ya da sert tepki gösterdi.

AKP’li Kırıkkale Belediyesi’nin MHP’li Belediye Meclis ve Denetim Komisyonu Üyesi Murat Tanır, Halfeli İçme Suyu Projesi ihalelerinde usulsüzlük tespit edildiğini iddia ederek, bölgede incelemelerde bulundu.

Tanır’ın incelemelerinin ardından Kırıkkale Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü, Tanır hakkında ‘tek başına denetleme yaptığı’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

TEK BAŞIMA DENETİM İDDİASI

Gelişmelerin ardından suskunluğunu bozan MHP’li Belediye Meclis Üyesi Murat Tanır, düzenlediği basın toplantısıyla AKP’li Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’ya sert tepki gösterdi.

Sözcü’den Müslüm Evci’nin aktardığına göre, kendisinin Halfeli İçme Suyu Tesisi’nde tek başına denetim yaptığı gerekçesi ile hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirten Tanır, “Benim tek başıma denetim yaptığım iddia ediliyor. Oysa ki biz komisyon olarak 2 defa denetim yaptık. Birine CHP’den Levent Uslu, diğerine de komisyon başkanı Emrah Doğan katılmadı. Diğer tüm komisyon üyeleri ve Başkan Yardımcısı Vedat Genç, Fen İşleri Müdürü Kürşat Altop, mühendisler hep beraberdik” ifadelerini kullandı.

MHP’Lİ ÜYEDEN USULSÜZLÜK TEPKİSİ

Kırıkkale Belediyesi tarafından yapılan Halifeli İçme Suyu Projesi ihalelerinde usulsüzlükler olduğunu dile getiren MHP Belediye Meclis Üyesi Murat Tanır, şikayet edilme sebebinin tek başına denetleme yapmak olmadığını, asıl şikayet sebebinin yapılan ihalelerde gördüğü usulsüzlüklerden ötürü denetleme raporuna şerh koymak olduğunu ifade etti.

Denetim öncesi belediyeye tesisin ihalesi ile ilgili yazılı soru sorduğunu belirten Murat Tanır şunları söyledi:

“Denetime katkı sunması için belediyeye şu soruları sordum; 5 firmaya davet göndermişsiniz. Hangi yolla bu davetleri ilettiniz? İhaleye katılan Alme Mühendislik ile İla Mühendislik firmalarının aynı adreste yer almasının sebebi nedir? Bu durum kuşkuya sebebiyet vermemiş midir? Aralarında organik bir bağ var mıdır? Bu konuda inceleme yapılmış mıdır? İhale neden pazarlık usulü yapılmıştır? Aciliyeti nedir? Bu sorularıma nedendir bilinmez cevap verilmedi.

Ayrıca ihale tamamlandıktan 50 gün sonra yine pazarlık usulü ikinci bir ihale yapılıyor ve malzeme alınıyor. Malzemeleri gösterin dediğimizde daha önce alınan malzemeler gösteriliyor.”

BELEDİYE KENDİ ŞİRKETİ GİBİ

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın belediyeyi kendi şirketi gibi yönettiğini ifade eden MHP’li Murat Tanır, “Belediye Başkanı Saygılı, belediyeyi kendi şirketi gibi yönetip bizleri (belediye meclis üyelerini) şirket elemanı gibi göremez” dedi.

Cumhur İttifakı’nın zarar görmemesi için daha öncesinden açıklama yapmadığını dile getiren Tanır, “Ben de basın mensubuyum. 2,5 yıldır belediye hakkında hiçbir yazı yazmadım. Bu 3’üncü aydan olan bir konu açıklama yapmadım. Aramızdaki ittifaka zarar gelmesin mantığıyla yaklaştım. Bize sadece ihtiyaç duyulduğu zaman ittifak olduğunu hissediyorlar. Dolayısıyla bizim ittifak sadece söz üzerinde kalıyor” ifadelerini kullandı.

Belediye başkanının dürüst başkan imajı ile seçildiğini hatırlatan Tanır, şöyle konuştu:

“Dürüstlük kapalı kapılar ardında olmaz, mecliste olur. 2 buçuk yılda 3 sefer toplantı ile belediye yönetiliyorsa ben bir şey demiyorum. Takdir kamuoyunun.

Adalete güveniyorum ve bana verilen yetkiyi Kırıkkale halkının menfaatine kullandığıma inanıyorum. Belediye hakkımda suç duyurusunda bulunmakla benim üzerimden meclis üyelerine gözdağı veriyor, ‘Murat Tanır’ı mahkemeye verdik sizi de veririz akıllı olun’ demek istiyor herhalde. Bunun başka açıklaması yok.”