MHP'li belediye, sağlık emekçilerini yoksulluğa terk ediyor

Tıp merkezinin Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle kapatıldığını belirten ATO Başkanı Karakoç, "Düşünebiliyor musunuz, bir Cumhurbaşkanlığı genelgesi, yerel yönetimin işlettiği sağlık kuruluşuyla ilgili tutum alıyor" dedi.

MHP'li belediye, sağlık emekçilerini yoksulluğa terk ediyor

Ankara’da MHP’li Etimesgut Belediyesi’ne bağlı tıp merkezinin kapatılması nedeniyle en az 22 sağlık emekçisi işsiz kalacak. Tıp merkezinde çalışan sağlıkçılar, “Hükümet pandemi döneminde sağlık personeli azlığından şikayet ederken, bu sağlık çalışanları, yer gösterilmeyerek işsizliğe sürükleniyorlar” ifadelerini kullandı.

Etimesgut Belediyesi yetkilisi de tıp merkezinin kapatılacağını belirtti. Yetkililer, Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın, merkezde görevli sağlıkçıların durumuna ilişkin “Vasfınızdan vazgeçip, başka işte çalışmayı kabul ederseniz devam edin” dediğini aktardı. Yetkili, personelin ihbar tazminatlarının ödendiğini de söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ…

ANKA’da yer alan habere göre, Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç ise belediye yetkilileriyle görüştüklerini ve sağlık emekçilerinin mağdur edilmemesini istediklerini aktararak, şöyle konuştu:

“Belediye burayı kapatmak istemiyor. Cumhurbaşkanlığı’nın bir genelgesinden ötürü orası kapatılıyor. Genelgeye göre emekli uzman çalıştırmak gerekiyormuş, herhangi bir pratisyen hekim, part time çalışmanın önüne geçiliyor. Onların da sıkıntısı var, emekli uzman hekim bulamadıkları için zorunlu olarak kapatıyorlar”

Karakoç, buranın kapatılmasının daha önce 6 ay ertelendiğini bildirerek, “Pandemi koşullarında burası ciddi anlamda sağlık hizmeti üretiyordu. 8 tane uzmanın çalıştığı bir yer” dedi. Yurttaşların burada sağlık hizmetine eriştiğini ve ekstra ücret talep edilmediğine dikkat çeken Karakoç, Etimesgut Sait Ertürk Devlet Hastanesi’nin de pandemi hastanesi olması nedeniyle yurttaşların özel sağlık kuruluşlarına gitmek zorunda kalacağını belirtti.

Karakoç, pandemi döneminde kamusal sağlık hizmeti veren bir yerin kapatılmasına tepki göstererek, “İnsanların evine yakın kamusal hizmet üreten yerleri çok önemsiyoruz. Sağlıkta dönüşüm projesiyle birlikte sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı durduk. İktidarın küçük ortağı MHP belediyesine, ‘bunu çözebilirsiniz’ demiştik, ne yazık ki bunu çözememiş arkadaşlar” diye vurguladı.

“Düşünebiliyor musunuz, bir Cumhurbaşkanlığı genelgesi, yerel yönetimin işlettiği sağlık kuruluşuyla ilgili tutum alıyor” diyen Karakoç, sağlık kuruluşlarıyla ilgili kararı yerel yönetim ve halkın vermesi gerektiğini söyledi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI BİLİYOR”

Karakoç, Keçiören’deki Nusret Karasu Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin de pandemi döneminde kapatıldığını belirterek; “Sağlık Bakanlığı bu hastanenin kapatılacağını biliyor. Mahallelerin içinde kamusal sağlık hizmeti üreten bu tür sağlık kuruluşlarının kapatılmasına karşıyız. Bunların hepsinin temel nedeni var. Kamusal mal ve hizmet üretimi artık, en çok AKP iktidarı döneminde uygulanan, özelleştiriliyor” diye konuştu.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel geçtiğimiz mart ayındaki belediye meclis toplantısında tıp merkezinin kapatılmasından üzüntü duyduğunu dile getirerek, “O polikliniği ben kurdum, ayakta kalabilmesi ve hizmet vermeye devam etmesini de yürekten arzu ediyorum. Şartları ve sınırları zorlamama rağmen geldiğim noktada mevzuat gereği kapatılması gerekiyorsa, üzgünüm ki kapanacaktır” demişti.