MHP hedef gösterdi, Habertürk Ankara Temsilcisini görevden aldı

Programı sonrası kovulan Bülent Aydemir'den sonra bir deprem daha yaşandı. Kanalın Genel Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz, istifa etti.

MHP hedef gösterdi, Habertürk Ankara Temsilcisini görevden aldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından duyurulan anayasa taslağını, Habertürk canlı yayınında konuklarıyla değerlendiren gazeteci Ebru Baki, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ulvi Yönter tarafından hedef alındı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Baki hakaretlerde bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de tartışmaya sosyal medya hesabından dahil oldu. Bahçeli, “#HabertürkTvİzlemiyorum ” diyerek paylaşımda bulundu.

Yönter sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda;

“Habertürk’te art niyetli Ebru Baki’ye konuk olan Kemal Öztürk, Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu ile Gülfem Saydam Sanver’in Genel Başkanımızın 100 maddelik anayasa önerisini karalama çabaları edepsizlik ve terbiyesizliktir. Ne o, kaldıramadınız mı? Kudurdunuz değil mi?”

“Ebru Baki, her seferinde MHP’ye tahammülsüzlüğünü ifşa eden, alaycı gülümsemesiyle gerçekleri çarpıtan sözde bir gazetecidir…Konuklarını MHP düşmanları arasından seçmesi tam bir kokuşmuşluktur… Bugünkü golü çıkaramayınca çirkefliği ve çirkinliğe tercih ettiler. Yuh olsun!” ifadelerini kullandı.

AYDEMİR’DEN MHP’YE YANIT

Yönter’e yanıt, bugün Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’den geldi. Baki’ye yönelik olarak “Ben dün yoktum ama bu programda senin partnerinim. Biz burada seninle de tartışıyoruz haber için. Ama yeni bir şey başladı. Beğenmedikleri bir şey olduğunda siyasetçiler gazetecileri hedef gösteriyor” diyen Aydemir, şunları söyledi:

“Ben bu ifadeleri tekrar ağzıma almak istemiyorum. MHP’nin kurumsal şahsına da hiçbir şey söylemiyorum. MHP’nin kurumsal kimliği olsa oradan yapılırdı bu açıklamalar. Bu ifadeleri aynen, ne bir eksik ne bir fazla Ulvi Bey’e iade ediyorum. Bu programda gazetecileri hedef gösteren açıklamaları kabul etmiyorum.” dedi.

Bülent Aydemir, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ben Diyarbakır’da doğdum, büyüdüm. Diyarbakır sokaklarını çok iyi bilirim. Mezopotamya çocuğuyum. Dünyanın dört bir tarafını da dolaştım işim gereği. Döndüm geldim, bu topraklarda işimi yapıyorum. Bu toprakların her karışına aşık bir adamım. Delikanlılıksa, işte bak ekrandan söylüyorum. Gidip tweet atıp hesabımdan çıkmıyorum. Bu konuda Ulvi Bey çıkıp özür dilemeli. Kendisi yaptı bunu, kendi hesabından yaptı.

Eğer MHP Genel Başkanı ve MHP kurumsal kişiliği de arkasındaysa bu söylenenlerin, onlar da özür dilemeli. Özür dilemeye çağırıyorum. Bunu öfkeyle söylemiyorum. Kimseye hakaret de etmiyorum. Ama bu açıklama hakaret içeriyor. Kimsenin böyle bir hakkı yok. Biz işimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ebru Baki de programda ne olduğunu anlamadığını söyledi. “Bir ‘gülme’ geçiyor ama onu da anlamadım. İftira kötü bir şey. İstersen ben sana daha sonra gün içinde gelen, hiç karşılaşmadığım küfür ve hakaretleri de bir toparlayayım. O zaman daha çok sinirin bozulur” diyen Baki, bu üslupla muhatap olmanın çok zor olduğunu belirtti.

AYDEMİR KOVULDU

Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, bu sabah Ebru Baki’nin sunduğu Para Gündem programında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Son zamanlarda bir alışkanlık başladı böyle gazetecilere, hoşuna gitmeyen bir şey olduğunda ayar veren, hedef gösteren açıklamalar.

Bu ifadeleri, aynen ölçüsüyle ne bir eksik ne bir fazla, Ulvi Bey’e iade ediyorum. Gazetecileri hedef gösteren böyle açıklamaları kabul etmiyorum.”

Bu açıklamanın ardından Bahçeli, “Habertürk izlemiyorum” paylaşımı yaptı.

Gazeteciler.com’un ulaştığı son dakika bilgisine göre Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, kovuldu.

GENEL YAYIN YÖNETMENİ DE İSTİFA ETTİ

Programı sonrası kovulan Bülent Aydemir’den sonra bir deprem daha yaşandı. Kanalın Genel Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz, istifa etti.

Kürşad Oğuz’un tüm sorumluluğu üzerine alarak istifa ettiği öğrenildi.

Habertürk’ün açıklama yapması beklenirken, Kürşad Oğuz’un da konuyla ilgili kararın da içinde yer aldığı bir basın açıklaması yapması bekleniyor.