Merkel'den ABD açıklaması: Görüntüler beni kızdırdı ve üzdü

Seçim sonuçlarına ilişkin şüphelerin körüklendiğini, bunun da dünkü atmosferi mümkün kıldığını anlatan Merkel, ABD'de Başkan seçilen Joe Biden ve ülkenin iki büyük partisinden yapılan açıklamaların, demokrasinin saldırganlardan daha güçlü olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Merkel'den ABD açıklaması: Görüntüler beni kızdırdı ve üzdü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD’nin başkenti Washington’da Donald Trump destekçilerinin Kongre binasına girmesiyle çıkan olaylara ilişkin “bu ülkeden gelen görüntülerin kendisini kızdırdığını ve üzdüğünü” ifade etti.

Merkel, ABD’de çıkan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

ABD Kongresine saldırı yapılarak içeri girilmesine ilişkin görüntüleri herkesin izlediğini ifade eden Merkel, “Bu görüntüler beni kızdırdı ve üzdü” ifadesini kullandı. Merkel, ABD’nin demokratik geleneğine hayranlık duyan çoğunluğu bu ülkenin dostu milyonlarca insanın da bunu hissettiğinden emin olduğunu belirtti.

Demokrasinin temel kuralının seçimlerden sonra kazananların ve kaybedenlerin mevcudiyeti olduğunu kaydeden Merkel, “Demokrasinin galip kalması için her ikisi de üzerlerine düşen rolü dürüstlük ve sorumlulukla oynamak zorundadır” ifadelerine yer verdi.

MAĞLUBİYETİNİ KABUL ETMEDİ

Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın mağlubiyetini kasımdan beri kabul etmemesinden üzüntü duyduğunu belirterek, Trump’ın dün de bunu kabul etmediğine dikkati çekti.

Seçim sonuçlarına ilişkin şüphelerin körüklendiğini, bunun da dünkü atmosferi mümkün kıldığını anlatan Merkel, ABD’de Başkan seçilen Joe Biden ve ülkenin iki büyük partisinden yapılan açıklamaların, demokrasinin saldırganlardan daha güçlü olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

TRAJİK…

Angela Merkel, dün gece yaşanan olaylarda insanların hayatını kaybetmesini trajik olarak niteledi.

ABD Kongresinin çalışmalarını sürdürmesinin de umut verici bir sinyal olduğunu vurgulayan Merkel, bu arada Biden’ın seçilmesinin tescillendiğine işaret etti.

Merkel, “ABD, olması gerektiği gibi iki haftadan kısa bir süre içinde kendi demokrasisinde yeni bir sayfa açacak” değerlendirmesinde bulundu.